09

Září

0

Eichler: Rozpočet je nástroj, nikoliv cíl politiky

Masarykova demokratická akademie

Ředitel MDA Patrik Eichler byl v pondělí 4. září hostem 90′ ČT24. Společně s Jindřichem Šídlem komentoval debatu o státním rozpočtu.

Debata, která se konstruuje od toho, že je potřeba šetřit, se podle Eichlera konstruuje ze špatné strany. Cílem nemá být ušetřit. Pokud se domácnost rozhodne šetřit, důsledkem bude, že děti nebudou mít svačinu, střechou bude zatékat a nebude na benzín do auta. Čeho jiného krom toho, že domácnost bude mít na účtě o 10, 20 nebo 50 tisíc korun více, dosáhne? Proto je důležité nahlížet na rozpočet jako na nástroj politiky, nikoliv její cíl.

Ke stavu státního rozpočtu a české ekonomiky Eichler připomíná, že ANO a ODS rukou společnou a nerozdílnou prosadily zrušení superhrubé mzdy, tedy ohromný výpadek příjmů státního rozpočtu. Zároveň jde pak o 2 strany, které typicky buď vybudovaly nebo těží z ekonomiky nízkých mezd. Dle zprávy NKÚ ekonomika nízkých mezd znamená, že odvody a daně z příjmů fyzických osob v dostatečném objemu a podílu nestačí na financování potřeb, které si od nich slibujeme. Pokud tedy chceme něco dělat s českou ekonomikou, tak daněmi, které máme, musíme danit výrazně vyšší mzdy. K tomu je třeba směřovat, a to je program, který lze postavit proti duopolu ANO a ODS.

Celý komentář Patrika Eichlera si můžete pustit zde.