08

Září

0

Eichler: Stát si své příjmy určuje sám

Masarykova demokratická akademie

Ředitel MDA Patrik Eichler byl v neděli 3. září hostem Studia ČT24. Komentoval jednání o státním rozpočtu pro příští rok.

V rozpočtu není prostor, kde ušetřit peníze. Škrty jsou pouze technickým nástrojem. Vláda sama sebe a část veřejnosti přesvědčila, že deficit státního rozpočtu je něco nebezpečného, a že je to stejné, jako když na konci měsíce nemáte peníze na nájem či na nákup. “Jenže mezi státním a domácím rozpočtem je ten rozdíl, že stát si své příjmy určuje sám,” vysvětluje Eichler.

“Zdroje jsou,” připomíná Eichler slavnou větu Vladimíra Špidly a dodává, že zdroje skutečně jsou, pokud je stát ochoten si je vzít, zmobilizovat je a použít je k nějakému účelu. Složena daňová kvóta v ČR je zhruba 32 % HDP. V Německu je to o 5 %, v Rakousku nebo Finsku asi o 8 % víc. Kdybychom mi analogicky použili Rakouský daňový systém do České republiky, tak vybíráme o 500 až 600 miliard korun víc a celá debata o 150 miliardové konsolidaci nebo 300 miliardovém strukturálním dluhu se nevede, protože bychom měli několik set miliard korun volných na investice.

Celý rozhovor s Patrikem Eichlerem si můžete pustit zde.