07

Září

0

Zaorálek: Ukrajina musí přežít zimu

Masarykova demokratická akademie

Roli ve válce na Ukrajině by mohly sehrát i prezidentské volby ve Spojených státech. Prezident Joe Biden bude muset Ukrajinu upozadit, jelikož se ukazuje, že pro Američany jsou nyní důležitější jiné problémy, například boj proti mexickým narkobaronům. Uvedl to bývalý ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Maďarský premiér Viktor Orbán míní, že by Západ měl jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o zajištění bezpečnosti pro Ukrajinu. Součástí dohody podle něj ale nemůže být její členství v NATO ani návrat Ruskem anektovaného Krymu pod správu Kyjeva.

Podle bývalého ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka se Orbán znovu dovolává amerického exprezidenta Donalda Trumpa, který hodlá opět kandidovat v blížících se volbách. „Jedna z variant je Trumpovo vítězství, což je pro Orbánovu stranu a jeho samotného velmi důležité. On těžil z toho, že byl Trump prezidentem, teď doufá, že jím bude znovu,“ popsal Zaorálek v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Na klesající podporu Ukrajiny ve Spojených státech poukazují také průzkumy veřejného mínění. „Situace je taková, že 55 procent lidí už nechce dále podporovat Ukrajinu, u republikánských voličů je to dokonce 85 procent,“ řekl Zaorálek. Dodal, že na to bude muset reagovat i současný prezident USA Joe Biden. „Potřebuje z těch témat, která se nabízejí před volbami, Ukrajinu upozadit. Do voleb takhle nemůže mířit,“ popsal Zaorálek a doplnil, že Biden musí něco udělat. „Ukazuje se, že pro Američany je významnější problém s narkobarony v Mexiku než Ukrajina,“ podotkl bývalý ministr.

Hlavním problémem, se kterým se Ukrajina potýká, pak je, aby dokázala přežít zimu. Má zničeno 50 % energetické infrastruktury. Proto musíme zejména zabránit samotnému zhroucení ukrajinského státu. Také se ale musíme připravovat na pokusy o další ruskou ofenzívu.

Celý záznam pořadu naleznete na CNN Prima NEWS.