11

Září

0

Šaradín: Blažka měli nechat na akci Milionu chvilek vystoupit

Masarykova demokratická akademie

Spolek Milion chvilek pro demokracii po čase zase pronikl do médií. Na akci za odvolání ministra spravedlnosti nenechali Pavla Blažka (ODS) promluvit. „Vzhledem k tomu, že akce měla komornější průběh, nechal bych ho tam vystoupit,“ míní politolog Pavel Šaradín.

Podle Šaradína mohl ministr Blažek na akci vystoupit a potom se v jednotlivých skupinkách třeba mohl s lidmi dále bavit.

Milion chvilek pro demokracii podle Šaradína hlavní úkol v minulém volebním období v zásadě splnil. Další akce budou podle něj drobnější a spolek se pravděpodobně nějakým způsobem přeformátuje.

„Hlavní cíl – upozorňovat na problém spojenectví Miloše Zemana a Andreje Babiše (ANO), to probuzení občanské společnosti, informování, vedení dialogu až po doporučení, koho mají lidé volit před volbami v roce 2021, byl zásadní a veskrze pozitivní krok Milionu chvilek.“

„Nicméně od té doby uplynuly dva roky, a pokud byl hlavní cíl splněn, bude si muset spolek hledat nějaké jiné cíle. Stal se jedním z několika tisíců spolků v rámci občanské společnosti. Pokud bych ho viděl v budoucnu, tak určitě ne jako svolavatele nějakých velkých masových demonstrací, ale řekněme v oblasti vzdělávací, osvětové,“ nastiňuje politolog.

Podle Šaradína je pro Milion chvilek obtížná situace v tom, že před volbami v roce 2021 spolek jednoznačně podpořil pouze vládní koalici, respektive dvě koalice, které potom sestavily vládu. Je tak bytostně spojen s těmi pěti politickými stranami, říká.

„A možná si nerozumíme v tom, co považujeme za podstatu demokracie. Já demokracii považuji za politický režim, v rámci kterého fungují nejrůznější segmenty, instituce apod. A Milion chvilek pro mě byl spolek, který mobilizoval pouze jednu část, jeden segment v rámci demokracie.“

„Chápu ho tedy jako jednu výseč, která se zaměřuje na protestní aktivity. Ale pokud chci kultivovat demokracii, potřebujeme na to mnohem hlubší nástroje, včetně občanského vzdělávání a osvěty,“ naznačuje politolog.

Celou debatu s Pavlem Šaradínem v pořadu Pro a proti si můžete pustit na stránkách Českého rozhlasu Plus.