12

Září

0

Zaorálek: Ministerstvo postupuje špatně od prvního okamžiku

Masarykova demokratická akademie

Ministerstvo obrany dokončuje vyjednávání o jedné z největších investic v historii české armády – nákupu amerických stíhaček F-35. Proti postupu vlády se ale vymezuje bývalý ministr zahraničních věcí a dnes místopředseda Sociální demokracie Lubomír Zaorálek. „Rozhodnutí o nákupu pokládám za netransparentní a nepromyšlené. Vadí mi, že se neumožnilo o tom ve Sněmovně mluvit,“ tvrdí v pořadu Pro a proti.

„Ministerstvo postupuje špatně od prvního okamžiku,“ stupňuje kritiku Zaorálek. Problémy s nákupem se podle něj odvíjí od roku 2020, kdy se předběžně oslovily čtyři státy se zájmem o letouny Gripen. „Přišla ale nová garnitura, vyměnila se celá řada lidí a najednou tady máme vojenské doporučení, které chce něco nečekaného,“ poznamenává Zaorálek.

Bývalý ministr zahraničních věcí se zároveň domnívá, že celková cena za stíhací letouny F-35 se bude blížit až k 500 miliardám korun, pokud se započítají i provozní náklady. „V této zemi nikdo neví, jaká bude přesná cena za F-35. Dokonce ani na tajném zasedání se to poslanci nedozvědí,“ tvrdí.

“Jestliže současné stroje Gripen máme pronajaty do roku 2027 a letouny F-35 bychom měli v plném provozu až v roce 2035, pak reálně hrozí, že v tomto mezičase budeme bez ochrany vzdušného prostoru,” dodává Zaorálek.

Celý záznam pořadu Pro a proti si můžete poslechnout zde.