02

Květen

0

Eichler: Balaš byl slabou politickou figurou

Masarykova demokratická akademie

V neděli 23. dubna byl ředitel MDA, Patrik Eichler, hostem studia ČT24, kde komentoval odchod Vladimíra Balaše z postu ministra školství.

Balaše nahradí Mikuláš Bek, od kterého Patrik Eichler očekává větší seznámenost a samozřejmost pohybu ve vládní politice, větší schopnost vyjednávat se svými vládními kolegy a případně i větší schopnost kontaktu s vlastním poslaneckým klubem a parlamentem jako takovým.

Vladimír Balaš byl podle Eichlera slabou politickou figurou. Nedařilo se mu zformulovat a řešit problémy, se kterými se resort školství potýká, a to ať už jde o problémy regionálního školství, nedostatečné kapacity středních škol nebo prostupnost vzdělávacího systému jako takového. Stejně tak se pod jeho vedením nevedla žádná debata o adaptaci vzdělávacího systému na proměňující se společnost a potřebu rekvalifikací v dospělém věku nebo o protestech humanitních vysokoškolských oborů proti jejich podfinancování.

Hnutí STAN má pak podle Eichlera při své slabé personální základně problém generovat do vysokých vládních pozic lidi, kteří by s daným tématem byli provázáni a zároveň by byli schopni reprezentovat politický program svého hnutí. Problém vícero ministrů pak je, že možná matně tušíme, co si myslí o svém svěřeném resortu, ale už netušíme, jakou mají obecnou politickou představu. To proto, že tito lidé nereprezentují žádné výrazné politické proudy.

Celý rozhovor s Patrikem Eichlerem si můžete pustit zde.