29

Březen

0

Eichler: Vládne ODS

Masarykova demokratická akademie

Koncem března je to sto dní od jmenování vlády Petra Fialy. Miloš Zeman byl tehdy čerstvě doma z nemocnice. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula si musel na jmenování počkat, protože ho dostihl koronavirus. Vyhlíželi jsme tehdy další vlnu pandemie. Bavili se o regulaci trhu s energiemi. Kromě velké Bohemia Energy totiž krachovaly i další menší dodavatelé elektřiny a plynu. Tématem bylo rozpočtové provizorium i rozhodnutí vlády bez ohledu na inflaci nezvýšit platy velké části státních zaměstnanců.

Během prvních týdnů se vládě nedařilo ani ve Sněmovně. Okamurovci úspěšně blokovali jak jednání o novele pandemického zákona, tak o korespondenční volbě. Jejím schválením chtěla přitom vláda rychle ukázat, že plní sliby dané před volbami. Kritiku sklidil Fialův tým za dohodu s Polskem ohledně pokračování těžby v hnědouhelném dole Turów. Psalo se, že vodu pro obyvatele Frýdlantska vyměnil za peníze.

Ruský útok na Ukrajinu dal na témata domácí politiky zapomenout. Vláda s podporou opozice se postavila na stranu napadené země. Tématem najednou bylo, zda ukrajinské armádě dodáváme dostatek zbraní dostatečně rychle. Zda čeští občané mohou se souhlasem prezidenta jít na Ukrajinu bojovat. A jak se postarat o ženy a děti utíkající před válkou do České republiky.

Zejména poslední měsíc dal vyniknout politikům z ODS. Ministryně obrany Jana Černochová informovala o dodávkách zbraní. Premiér Petr Fiala převzal zahraničně-politickou iniciativu a s protějšky z Polska a Slovinska vyrazil do ostřelovaného Kyjeva podpořit ukrajinské politiky. Sekundovat jim zvládal snad jen předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan, když se pustil do organizace přijímání uprchlíků v České republice a udělování potřebných víz.

O dalších členech vlády není slyšet. Neviditelní jsou Piráti. Když byl koronavirus na prvních stránkách novin nahrazen ruským útokem na Ukrajinu, zmizel i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek a s ním TOP09. Rakušanův STAN získává pozornost spíš jen aférami svých politiků. Hospodářský expert strany Věslav Michalík se kvůli podnikání na Kypru nestal ministrem. Poslanec Jan Farský místo řízení klubu ve Sněmovně odjel na stáž do Spojených států. Europoslanec Stanislav Polčák chtěl vydělat na prosazení zákona o náhradách škod po výbuchu muničních skladů ve Vrběticích. Straně se tyto přešlapy mohou těžce nevyplatit už v podzimních komunálních volbách.

ODS viditelné problémy nemá. Razantní protiruský postoj, který nyní zapadá do celku evropské politiky, chce Varšava využít ke své rehabilitaci na unijní scéně. Nepřekvapí, když se ODS rozhodne svého unijního spojence podpořit. Varšavě dnes jde jak o prostředky z národního plánu obnovy, tak o zmírnění tlaku Evropské komise na dodržování právního státu. Možné je, že se ODS bude chtít od vládnoucího Práva a spravedlnosti inspirovat nejen v historické politice a antikomunismu, ale třeba i v důrazu na posilování národního kapitálu proti tomu zahraničnímu. Případné spory o hospodářskou politiku by vládou v budoucnu otřást mohly.

Komentář Patrika Eichlera původně vyšel v deníku Právo v pondělí 28. března 2022.