07

Duben

0

Eichler: Milostivé léto má obnovit důvěru ve stát

Masarykova demokratická akademie

Úspěch veřejné politiky je vždy spojený s důvěrou ve stát a jeho instituce. Proto se také říká, že podezření z korupce citelněji ohrožuje levicové strany. Kdo se zaštiťuje ochranou potřebných, těžko ustojí podezření, že si snad něco nechává pro sebe. Aby stát fungoval, musí lidem nejen dodávat potřebné informace. Nutné je, aby člověka také provázel bludištěm zdeúředních povinností.

Neúspěchem veřejného státu se zdá být oddlužovací Milostivé léto. Loni v červenci ho napodruhé schválila Sněmovna drtivou většinou hlasů všech klubů. Díky tomu mohli dlužníci mezi loňským říjnem a letošním lednem zaplatit jen původní dluh a administrativní poplatek. Odpadly úroky i všemožné poplatky exekutorům. Podmínkou bylo, aby šlo o dluh u státu, kraje či obce anebo jejich firem, třeba dopravních podniků.

Odborníci očekávali, že Milostivé léto dá šanci na nový život asi třem stům tisícům lidí. S jednou a více exekucemi se na podzim 2021 potýkalo přes sedm set tisíc z nás. Minulý čtvrtek ovšem Exekutorská komora napsala, že Milostivé léto zcela oddlužilo jen asi patnáct tisíc lidí. Naprostý zlomek z těch, kdo se zapojit mohli.

Na jeden problém obratem upozornil spoluautor oddlužovací novely, lidovecký poslanec Marek Výborný. Jak je možné, že se exekutoři tři měsíce tvářili, že pro samé oddlužování nevědí, kam dřív skočit. A nakonec je počet zastavených exekucí tak malý? Nezdržovali záměrně?

Podle Výborného navíc nejsou čísla Exekutorské komory konečná. Celkový počet zastavených exekucí může být i dvojnásobný. I v takovém případě ale pořád půjde jen o zlomek těch, kdo zákona formálně využít mohli. I proto je zásadní, aby opakování Milostivého léta bylo výrazně ambicióznější. Pokud jeho podmínky mohou zasáhnout tři sta tisíc lidí. Spodní hranicí úspěchu by mohl být čtvrtmilion lidí bez dluhů.

Patnáct i třicet tisíc oddlužených díky prvnímu kolu Milostivého léta znamená, že se o něm řada lidí vůbec nedověděla. Řada zřejmě nevěděla, že se jich týká. Řada mu nedůvěřovala. Třeba doposud znala exekutory jen jako někoho, kdo budí strach. Řada lidí na oddlužení zřejmě neměla peníze.

Tady pak začíná politický problém. Pravicový přístup říká, že člověk si za svůj život odpovídá sám. Osobní odpovědnost je cesta k řešení problémů i tehdy, když se týkají desetitisíců lidí. Ve světě osobní odpovědnosti stačí Milostivé léto schválit a propagovat ho v médiích.

Ve světě odpovědnosti státu za občany by bylo potřeba pracovat jinak. Vědět o každém občanovi v exekuci, který se do pravidel oddlužovací akce vejde. Každého osobně a několikrát upozornit. Zřídit veřejné kanceláře, které člověka Milostivým létem provedou. O zdržení na straně exekutorů prodloužit lhůtu pro splacení původního dluhu. Poskytnout lidem bezplatnou právní pomoc v případě, že jejich exekuce je neoprávněná. Stačil by silný veřejný stát, který si po letech pomlouvání a podvazování přijde pro důvěru k občanům s nabídkou pomoci. A tuto svou nabídku splní.

Komentář Patrika Eichlera původně vyšel 4. dubna 2022 v deníku Právo.