31
Prosinec
0
Masarykova demokratická akademie
Hlavní vládní stranou je ODS. Sama sebe chválí za odpovědnost i rozpočtovou kázeň. Už rok prý můžeme být hrdí na jejího premiéra. Cupování vládních úspěchů se věnuje opozice v Parlamentu i mimo něj. Zvyšování důchodů dělá vláda ze zákona. Pomoc velkým firmám je malá. Stropy na ceny energií v domácnostech jsou moc vysoké. Ve výběru by šlo pokračovat. Mě mezi největšími úspěchy vlády zaujalo zahájení dostavby Dukovan. Do země se tam jistě ještě nějaký čas nekopne. Lídr zdejší pravice si s sebou ale nese také úkoly, se kterými si dlouhodobě neví rady.
První očekávaný problém roku 2023 bude volba prezidenta. Většina ODS jistě ocení, když se hlavou státu stane podnikateli obklopený generál Petr Pavel. Dává mu přednost před ekonomkou Danuší Nerudovou, v jejímž zázemí najdeme bývalé čelné lidovce. Oba se však dnes potýkají s problémy. Pavel u části pravicových konzervativců ztratil nárok ucházet se o místo v čele státu kvůli svému angažmá v předlistopadové armádě. Nerudová se vyhýbá odpovědi, zda se na jí vedené univerzitě mohly prodávat tituly. Populistický miliardář Andrej Babiš coby třetí kandidát jezdí po republice a směje se.
Samostatným úkolem pro ODS v roce 2023 bude zopakovat si, jaký má vlastně vztah k Evropské unii. Do prezidentských voleb o ní jistě budou její čelní politici mluvit dobře. Jednak sotva skončilo naše předsednictví Evropské rady, jednak by byla chyba odradit vlastní voliče od podpory upřednostňovaných prezidentských kandidátů.
Rok a čtvrt po volbě prezidenta však půjdeme vybírat poslance Evropského parlamentu. Požadavky na federalizaci Evropské unie, opuštění jednomyslnosti v některých otázkách anebo alespoň posílení spolupráce mezi státy platícími eurem jsou nepřetržitě tématem unijních debat. Zapojí se do nich ODS anebo coby strana dál zůstane na okraji evropské politiky?
Ruský pokus o zničení Ukrajiny také s Novým rokem neskončí. I když do války nevstoupí Bělorusko, mohou boje trvat klidně déle než celý další rok. Napadená země závisí na pomoci západního světa a jeho vůli zásobovat ji zbraněmi a humanitární pomocí, cvičit její vojáky a poskytovat azyl i čtvrtině jejích obyvatel. Jen k udržení ekonomiky Ukrajiny budou v příštím roce potřeba desítky miliard euro z veřejných rozpočtů západních zemí.
Podle Kielského institutu pro světovou ekonomiku jsme v tabulce zemí podporujících Ukrajinu na čtrnáctém místě. Před námi jsou Nizozemci, Dánové anebo Poláci, ale samozřejmě i vysmívaní Němci. Naše pomoc se odehrává v drtivé většině ve zbraních. Pokud budeme chtít na čele s ODS podporovat Ukrajinu i finančně, bude muset lídr zdejší pravice vyřešit rozpočtové problémy, do kterých nás společně s ANO a SPD neodpovědnými škrty v příjmech sám dostal.
Podvyživené veřejné služby nepřipravené na hospodářskou krizi totiž mohou zmařit naši podporu napadenému partnerovi, i když nám na něm záleží. Politická podpora nevzniká jen morálním apelem, odvíjí se také od dopadů politiky na životy lidí.
Komentář Patrika Eichlera původně vyšel 28. prosince 2022 v deníku Právo.