11
Září
0
Masarykova demokratická akademie
Vítězná pravice přicházela před třičtvrtě rokem do vlády se svým běžným programem. Chtěla zmenšovat stát a na jednotlivce přenášet odpovědnost za podobu jeho vlastního života. Proto v jejím programu najdeme ty nejočekávatelnější body, jakými jsou propouštění úředníků anebo přímé platby za část zdravotní péče.
Jenže vlády si nevybírají úkoly, kterými se musejí zabývat. Už před volbami se mluvilo o problémech Bohemia Energy. Firma dodávající energie milionu zákazníků zkrachovala v polovině října. Lidé, kteří spadli do systému dodavatele poslední instance, už tehdy zaskočily desetitisícové měsíční zálohy u nouzových dodavatelů.
Vznikající vláda se nepřipravila. Po svém prosincovém nástupu rozhodla mezi prvními věcmi o zmražení platů velké části státních zaměstnanců na úrovni roku 2021. Lidem zasaženým skokovým nárůstem výdajů na energie doporučila čerpat příspěvek na bydlení. Tehdy jako dnes se říkalo, že příspěvek pomůže lidem, kteří na bydlení včetně energií vydávají více než třicet procent svého příjmu a v Praze o pět procent více. Kvůli nízko nastaveným limitům na výdaje ale příspěvek takto nikdy nefungoval.
Letošní skokový růst cen energií chce vláda řešit úsporným tarifem. Energetické firmy mají díky němu odpouštět lidem část záloh ve výši několika tisíc korun za celou zimu. Se zbytkem má opět pomoci příspěvek na bydlení. Nízké limity čerpání chce vláda zvýšit, i když zatím není jasné jak.
Zřejmé naopak je, že řadu domácností čeká v letošním roce kritické zhoršení finanční a životní situace. Někdo bude omezovat výdaje, aby zajistil ten základní – totiž střechu nad hlavou pro sebe a svou rodinu. Jiný přestane platit, protože nebude mít z čeho. V nejlepším případě mu jeho dodavatel umožní splátkový kalendář. Další si půjde na energie, a tedy jistotu střechy nad hlavou, půjčit.
Vláda si tak nejenom říká o další demonstrace, sociální rozvrat a založení dalších dlouhodobých problémů. Cílevědomě pracuje také na razantním omezení kupní síly domácností, přestože ví, že zdejší ekonomika nakonec roste a klesá s jejich spotřebou. I když dnes ještě situace dopadá na lidi s různou mírou palčivosti, pro řadu z nás už je situace kritická. Vidíme to ostatně na vyprázdněných regálech potravinových bank.
Když v České republice vládla pravice naposledy, zavedla i třicetikorunový poplatek za návštěvu lékaře. Byla to překážka, která měla lidi od využívání zdravotní péče plošně odradit. V době, kdy jsou desetitisíce lidí bez zubaře i praktického lékaře, je zřejmé, jak chybný terč si vláda Mirka Topolánka vybrala.
Skokově rostoucí ceny energií dnes omezují běžný život lidí náhodně – někdo má cenu ještě fixovanou, někomu dodavatel začal neočekávaně prodávat za přemrštěné burzovní ceny, jiný čeká zdražení s koncem roku.
Vládne ale pravice, která vždy chtěla omezovat přístup k veřejným službám a zpeněžovat je. Krizi, kterou lze zvládnout jen programem solidarity, státních zásahů a investic do člověka, takováto vláda zvládnout nemůže.
Komentář Patrika Eichlera původně vyšel ve čtvrtek 8. září 2022 v deníku Právo.