11

Duben

0

Zaorálek: Čína nenápadně obsazuje pozice bez ztráty kapky krve

Masarykova demokratická akademie

Předseda MDA a bývalý ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek byl ve čtvrtek 6. dubna hostem pořadu pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Společně s europoslancem Alexandrem Vondrou hovořili o česko-čínských vztazích a o tom, jakým směrem mají směřovat kroky české diplomacie.

Lubomír Zaorálek okomentoval také oficiální cestu předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona do Pekingu.

„Myslím si, že tam jeli proto, že potřebují prorazit určitou izolaci, ve které se Západ ocitá. Čína poměrně nenápadně postupuje na různých frontách, aniž by ztratila kapku krve, přitom neustále obsazuje pozice. Šanghajská organizace pro spolupráci neustále roste. K Číně, Rusku a Indii se pomalu přidává Katar, Egypt, Saudská Arábie či Turecko,“ uvedl v pořadu 360° Zaorálek.

„Vidíme velkou aktivitu Číny a problém je v tom, že Evropa a Západ této diplomatické aktivitě jen přihlíží. Macronova cesta pro mě představuje snahu prorazit, ale není to jednoduché,“ konstatoval někdejší ministr.

Podle něj je Čína světovým hráčem, který se nedá jen tak obejít. „Dnes již každá země, která sleduje vývoj ve světě, ví, že bez Číny nevyřešíme žádný zásadní problém. Vzhledem k tomu, jaký má ekonomický a vojenský vliv, se bez ní nehneme z místa,“ sdělil.

Celý záznam pořadu si můžete pustit zde.