07
Duben
0
Masarykova demokratická akademie
Člen představenstva MDA a bývalý předseda vlády a eurokomisař Vladimír Špidla byl ve čtvrtek 6. dubna hostem pořadu Pro a proti na Českém rozhlase Plus. Společně s ekonomkou Danuší Nerudovou debatovali nad tématem plánované důchodové reformy.
Vladimír Špidla upozorňuje, že všechny návrhy daňových reforem směřovaly k tomu, že se budou prostředky poskytované na penze snižovat. To podle něj ale znamená oslabení životní úrovně důchodců.
„Kromě možnosti zvedání věku odchodu do důchodu, o které se tak často mluví, je klíčové sáhnout na příjmovou stranu a zvýšit daňové příjmy,“ naznačuje Špidla.
Dále pak připomíná, že Národní rozpočtová rada předpokládá, že nejhorší situace bude v padesátých letech tohoto století, kdy bude za předpokladu, že se nezmění věk odchodu do důchodu a zůstanou stávající parametry, v Česku 3,1 milionu důchodců.
„Ti budou potřebovat 11,4 procenta hrubého domácího produktu. V současné době je to kolem osmi procent. Čili vývoj není tak drastický, jak se často popisuje. Je celá řada států, které už v současné době dávají více než 11,4 procenta. A pokud jde o poměr, dodatečné příjmy, které bude nutné do důchodového systému vložit, by už v každém případě měly jít z obecných daní,“ naznačuje bývalý premiér za ČSSD.
Rezervu Špidla vidí například v dividendách, které odvádějí velké korporace do zahraničí. Připomíná, že v současné době tak odchází 300 miliard korun.
„Dividend odtéká nepřiměřeně mnoho. Podle studie Úřadu vlády to bylo před lety dvaapůlkrát více než ve srovnatelných zemích. Nevidím žádný problém v tom, abychom si nejméně na polovinu sáhli, abychom si část těch prostředků vzali,“ naznačuje.
Celý záznam pořadu si můžete pustit zde.