04

Duben

0

Zaorálek: Prezident a vláda se musí domluvit na prioritách zahraniční politiky

Masarykova demokratická akademie

Předseda MDA a bývalý ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek byl ve středu 29. března hostem pořadu Pro a Proti na Českém rozhlase Plus. Společně s předsedou senátu Milošem Vystrčilem debatovali nad návštěvou české delegace vedení Markétou Pekarovou Adamovou na Tchaj-wanu.

„Člověk si klade otázku, jaký cíl tyto diplomatické a v Evropě výjimečné cesty mají. Nemyslím si, že je jasně formulováno, čeho na Tchaj-wanu chceme dosáhnout,“ uvedl Zaorálek.

„Pokud chceme dělat hodnotovou zahraniční politiku a jde nám o principy, můžeme se angažovat v Polsku, kde je v sázce nezávislost soudů a tak i demokratický systém. Nebo v Izraeli, což je náš strategický partner, kde je také ohrožena nezávislost soudů,“ navrhuje bývalý ministr zahraničí.

„Stran našeho exportu je Tchaj-wan na 50. místě, podobně jako Thajsko. Je to ostrov velikosti Moravy a Jihlavského kraje. A nenašli byste zemi, která by s ním měla tak rozvinuté vztahy jako my.“

Česká politická reprezentace se podle Zaorálka neorientuje v tom, co se na Tchaj-wanu děje. Prezidentu Pavlovi by měl někdo vysvětlit, že politika “jedna země dva systémy” je z 80. let a dnes a zejména na Tchaj-wanu o ni nikdo nestojí.

Zaorálek kritizoval také nesladěnost diplomacie parlamentní s postoji prezidenta. Je nutné, aby se domluvili na společných prioritách zahraniční politiky, což se zatím neděje. „Když se tak masivně jezdí na Tchaj-wan, že to nemá obdobu, tak je potřeba se domluvit, co tam budete říkat, co tam bude říkat prezident. Musí se setkávat ústavní činitelé a dohodnout se, proč tam jezdíme.“ 

Na návštěvu Číny se prý chystá francouzský prezident Macron. „Byl tam kancléř Scholz, pojede tam předsedkyně Evropské komise. Takže zatímco evropské země masivně jezdí do Číny, my masivně jezdíme pouze na Tchaj-wan,“ vytkl české diplomacii Lubomír Zaorálek.

Celý záznam pořadu si můžete pustit zde.