14

Duben

0

Eichler: Veřejné služby by na sebe neměly vydělávat

Masarykova demokratická akademie

Ředitel MDA Patrik Eichler byl ve středu 12. dubna 2023 hostem Studia ČT24. Komentoval plánované rušení více než 300 poboček České pošty.

Vládě se podle Eichlera nedaří vést srozumitelnou a předvídatelnou komunikaci, a to ať už jde o hranici odchodu do důchodů, zvyšování DPH či právě rušení poboček České pošty. Pošta se sice dlouhodobě dostává do finanční ztráty, ta je ale do velké míry způsobená tím, že jí stát neplatí za poskytovanou veřejnou službu.

Je na nás, abychom si řekli, co je veřejná služba, která má být zachována, a pak je potřeba jí chybějící finance doplatit. Není to o tom, že by veřejné služby na sebe měly vydělávat. Například tankový prapor v Přáslavicích, těžko bude vydělávat na měsíční platy tankistů. Totéž ale platí o všech veřejných službách, dodává Eichler.

Je přitom podle Eichlera škoda, že v debatě o České poště nešlo hledat kompromis mezi pozicemi síť zachovat a služby zkvalitnit a síť rozšířit a služby zkvalitnit. “Víme například, že máme přetížené úřady práce, které nezvládají ani nabírat žádosti, ani je vyřizovat. Umíme tedy z České pošty vytvořit místo, kde je možné vstoupit do kontaktu se státní správou a sociální systém obsluhovat odtud?”

“Jakým způsobem zajistíme, aby byl stát, zejména na periferiích, vidět, pokud zlikvidujeme fyzické znaky jeho přítomnosti?” ptá se Eichler. Těmi je nyní vedle 300 rušených poboček České pošty i třetina rušených finančních úřadů. V souladu s tím, jak se vláda není ochotna bavit o zvýšení příjmů státního rozpočtu, je pak rušení třetiny finančních úřadů, tedy míst kde by se měly daně vybírat, dobrým náznakem toho, že daně vláda vlastně vůbec vybírat nechce…

Celý rozhovor s Patrikem Eichlerem si můžete pustit zde.