18

Květen

0

Špidla: ODS se snaží zničit průběžný důchodový systém

Masarykova demokratická akademie

ODS se snaží naplnit svůj dávný sen – zlikvidovat průběžný systém a nahradit ho důchodovým připojišťováním, řekl ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS bývalý premiér ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla (ČSSD). Zdroje na důchody podle něj pořád jsou.

Důchodová reforma, kterou navrhuje vládní pětikoalice, podle Špidly znamená, že průběžný důchodový systém bude ztrácet svou sociální relevanci. „ODS se snaží naplnit dávný sen, který se jim nepodařilo protlačit přes sociálnědemokratický odpor, a to v podstatě zlikvidovat průběžný systém a nahradit jej nějakými typy důchodového připojišťování v rámci kapitálových systémů,“ řekl ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS Špidla.

Vládní rozpočtová rada podle něj ve svých materiálech říká, že v roce 2058, kdy bude demografická situace nejhorší, bude v Česku 3,1 milionu lidí starších 65 let a na jednoho důchodce má připadat 1,65 ekonomicky aktivního člověka. „Náklady na starobní důchody budou 10,5 procenta HDP, teď je to 7,7 procenta. To není údaj, který by znamenal, že jsme zády ke zdi. Je řada zemí, které se těmto hodnotám blíží v současné době a jejich veřejné finance nejsou rozvrácené,“ zdůraznil Špidla a jako příklad uvedl Polsko. „Chtěl bych upozornit, že třeba Polsko v současné době dává přibližně 10 procent HDP na důchody a nemám pocit, že by se rozpadalo,“ podotkl bývalý ministr.

„Zdroje prostě jsou. Záleží na tom, k čemu je využijeme,“ dodává Špidla.

Celý pořad s Vladimírem Špidlou si můžete pustit zde.