18

Květen

0

Eichler: Narušený sociální smír

Masarykova demokratická akademie

Jako reakci na vládní úsporný balíček vyhlásily odbory stávkovou pohotovost, Hospodářská komora zas požaduje za souhlas s opatřeními od vlády výrazné snížení byrokracie. Zadlužování Česka by se díky konsolidačnímu balíčku mělo v příštích dvou letech snížit o 150 miliard, součástí je přitom řada škrtů ve výdajích státu i zvyšování daní. S čím odbory z navrhovaných opatření nesouhlasí? A povede současná situace k sociálnímu dialogu?

Podle Patrika Eichlera, ředitele Masarykovy demokratické akademie, kritizují odbory konkrétní body balíčku, ale i způsob nekomunikace kabinetu.

„Odbory dávají najevo, že už rok se s nimi nejedná. Josef Středula říká: ,Už před rokem jsme se chtěli zapojit do práce Důchodové komise, pracovali bychom velmi konstruktivně, měli bychom své připomínky, ale vláda není ochotná nás zapojit do procesu.‘ Právě tato ignorance je podobná té Nečasovy vlády kolem roku 2010 a později. Proto odbory vytahují kartu stávkové pohotovosti,“ míní Eichler.

Podle něj je tak v naší společnosti už dlouhodobě narušen sociální smír, protože se stát dlouhodobě nestará o své periferie a lidi, kteří jsou pro něj neviditelní: nejsou v hlavním společenském proudu, nevydělávají, nebo nejsou aktivními seniory.

„Podívejme se, co nám stát nabízí výměnou za to, že bude provádět daňové úpravy a omezí dostupnost některých veřejných služeb. Pro širokou veřejnost nenabízí nic,“ říká Eichler.

Podle něj je však současná rétorika odborů spíše symbolická a v tuto chvíli nepředpokládá, že by došlo na stávky.

Úkolem odborů bude totiž v první řadě směrem ke svým členům a široké veřejnosti dostat dvě zprávy: zaprvé to, že se změny lidí skutečně dotknou, a zadruhé přijít s politickou alternativou.

„Zatímco první moment si můžete odpracovat, protože na to odbory pořád ještě mají své struktury, byť i o jejich oslabení se vláda v konsolidačním balíčku pokouší, politickou alternativu odbory nemají. Velmi dobře to vidíme i na tápání, jak se postavit k Andreji Babišovi (ANO) a případně k Tomiu Okamurovi (SPD) jako ke smluvní opozici,“ dodává Eichler.

Celý záznam pořadu si můžete pustit na stránkách Čro Plus.