12

Březen

0

Špidla: Pro důchody je třeba zvýšit příjmy státu

Masarykova demokratická akademie

Člen představenstva MDA Vladimír Špidla byl v úterý 7. března 2023 hostem pořadu 360° na CNN Prima News. Společně s bývalým ministrem financí Miroslavem Kalouskem a ekonomem Vladimírem Bezděkem debatovali na budoucností českého důchodového systému.

Špidla je přesvědčen, že způsob přijetí snížení valorizace důchodů nemůže před Ústavním soudem obstát, a to i vzhledem k jeho předchozím judikátům.

Špidla dále připomíná, že důchody jsou součástí veřejných rozpočtů a není možné vyrovnat a stabilizovat veřejné rozpočty jedině prostřednictvím důchodů. Je nutné výrazně zasáhnout do celkového daňového systému a zvýšit příjmy státu, například skrze progresivní zdanění právnických osob. Dále uvádí, že zrušení superhrubé mzdy způsobilo veřejným financím daleko větší zásah, než kolik peněz se ušetří aktuálním snížením valorizace důchodů.

Špidla přiznává existenci demografického problému, avšak jeho váha je významně menší než se v současnosti udává. Ekonomika se totiž, například s nástupem umělé inteligence, radikálně mění. Podíl mezd na HDP buď stagnuje, a nebo klesá. Příjmy důchodového systému se tak budou muset získávat jinak, než jen přes práci.

Problém radikální ekonomické změny vede i k tomu, že vzniká velké množství fragmentovaných kariér a  také k tomu, že velké množství práce se odehrává neevidovaně, a tedy nevytváří budoucí důchodový nárok. To jsou další problémy, kterými se podle Špidly musíme zabývat.

Celý rozhovor s Vladimírem Špidlou  si můžete pustit zde.