09

Březen

0

Eichler: Potřebujeme změnu ústavy?

Masarykova demokratická akademie

Ředitel MDA Patrik Eichler byl v pondělí 6. března 2023 hostem pořadu Události, komentáře na ČT24. V závěru prezidentského mandátu Miloše Zemana komentoval jeho snahy přiblížit Českou republiku k prezidentskému systému i kauzy kolem prezidentské kanceláře.

To že se Miloš Zeman dle svých slov snažil, zejména jmenováním vlády Jiřího Rusnoka, přiblížit Česko prezidentskému systému je podle Eichlera bezpochyby překročení pravomocí prezidenta republiky. Dokázal se tím však postavit za zájmy svého vlastního elektorátu. Dokázal rozbít domnělou sněmovní většinu pravicových stran a nenechal pokračovat vládnout Miroslavu Němcovou. Následně začalo první zvyšování minimální mzdy po 8 letech, čímž svému elektorátu bezpochyby prospěl.

Eichler nepředpokládá, že by na Miloše Zemana v debatě o úpravě ústavy a pravomocí prezidenta v tuto chvíli někdo navazoval. Když ale sledujeme současnou hlubokou mezinárodní krizi, týkající se války na Ukrajině, cen energií nebo klimatických změn, a zároveň vnímáme vnitřní problémy, kdy stát nezvládá se základní úkoly, potýká se s personálními i finančními nedostatky, tak by podle Eichlera vůbec neškodilo otevřít debatu o tom, že bychom si například po francouzském modelu mohli založit novou republiku s novou ústavou. V současnosti vláda totiž pouze napravuje problémy, které máme, ale nepřichází s žádnou systémovou představou o tom, co by měl veřejný sektor umět a kam by měl směřovat. Impulzy Miloše Zemana v této debatě ale roli hrát nebudou.

Celý rozhovor s Patrikem Eichlerem si můžete pustit zde. Komentář začíná na 40. minutě záznamu.