21

Říjen

0

Špidla: Důchodový systém se nedá řešit mimo veřejné finance

Masarykova demokratická akademie

Člen představenstva MDA Vladimír Špidla byl ve středu 19. října 2022 hostem pořadu Pro a Proti Českého Rozhlasu. Debatoval s poradcem ministra Jurečky Filipem Pertoldem nad vládním návrhem zvýšení věku odchodu do důchodu.

Zvýšení věkové hranice pro odchod do důchodu je podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) nejpozději v roce 2030 nevyhnutelné. Jak stát může zajistit s výhledem nepříznivého demografického vývoje penze pro další generace?            

Bývalý premiér a bývalý eurokomisař pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti Vladimír Špidla (ČSSD) v tomto okamžiku nevidí žádné důvody, proč by se měl současný limitní rok pro odchod do důchodu měnit.

„Pro stabilizaci stávajícího důchodového systému by občané měli pracovat do 73 let,“ upozorňuje Špidla. „Ale důležitý je kontext. Od 90. let se pohybuje podíl nákladů důchodů na HDP mezi 7,9 a 9,5 procenty. Ačkoliv počet důchodců v tomto období přibyl o 600 tisíc, bilance nákladů důchodů k HDP se nezměnila.“

„V roce 2012 tvořilo důchody 9,4 procenta HDP, v roce 2019 8,4 procenta. Čili situace se nezhoršuje. Ten technický deficit je vytvářen mechanikou příjmů a výdajů, která je teď nastavena, ale byla také období, kdy byl přebytek, například v roce 2019 to bylo 43 miliard,“ připomíná Špidla.

„Důchodový systém se nedá řešit mimo veřejné finance a jejich problémem je, že jsou zoufale podseknuté příjmy. Proto je třeba vytvořit celkovou daňovou reformu, bude třeba nové přerozdělení daňového břemene, protože dnes výrazně zvýhodňuje nejbohatší firmy a nejbohatší příjmy,“ tvrdí Špidla.

„Rozhodující je onen poměrový vztah,“ opakuje bývalý eurokomisař. „Tedy kolik procent HDP dáváme na důchody. Rozpočtová rada spočítala, že v tom nejhorším okamžiku by penzijní náklady byly asi 12,5 procenta HDP. To ale v některých státech platí už teď, takže není pravda, že by naše důchody byly neufinancovatelné,“ odkazuje na nutnost změny příjmové stránky státního rozpočtu Vladimír Špidla.

Celý článek a záznam pořadu najdete na iRozhlas.cz.