Debata ke 100. výročí narození Jiřího Pelikána
Mohou média předcházet krizi demokracie? Jak ji poznáme a jak ji popisovat? V jakém stavu vlastně máme demokracii? Debatou o médiích a demokracii si připomeneme 100. výročí narození Jiřího Pelikána. Na debatě zároveň představíme nové číslo dvouměsíčníku pro kulturu a dialog Listy, který Jiří Pelikán v roce 1971 v římském exilu založil. Setkáme se v úterý 13. června od 18.00 do Hlavního sálu Kampusu Hybernská (Hybernská 4, Praha), registrujte se prostřednictvím formuláře zde nebo níže na stránce.
Na diskusi si připomeneme osobnost Jiřího Pelikána, vedle jiného prvního Čechoslováka zvoleného do Evropského parlamentu. Když v nuceném politickém exilu v Římě zakládal Listy, vytvořil tím prostor pro diskuzi o jiném Československu, ve kterém se mohla rozvíjet představa o demokracii.
Proto se s našimi hosty zaměříme i na to, jak mohou média o demokracii pečovat a jejím krizím a ohrožením předcházet.
Pozvání k debatě přijali:
Kristina Andělová, historička
Ondřej Lánský, sociolog, expert na oligarchii, spoluautor studie Majetek a moc
Petr Pospíchal, publicista, diplomat, signatář Charty 77
Kateřina Smejkalová, spoluautorka výzkumu Jedna společnost → různé světy, vědecká pracovnice FES Praha
„Giorgia Meloni se sice hlásí k fašistickým kořenům italské politiky, nijak ale neohrožuje demokracii,“ mohli jsme se dočíst v rubrice Despekt časopisu Respekt po návštěvě italské premiérky v Česku. Stejná návštěva přiměla čestného předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga k relativizování fašismu na komentářové stránce deníku Právo.
Právě přijetí italské premiérky jak českým premiérem, tak prezidentem, vyvolalo v Česku debatu. Kde je míra, kdy politického protějška přijmout, a kdy ho odmítnout? Tápeme i v tom, jak se vypořádat s političkou, která svou historií přináší fašismus otevřeně na politickou scénu. Schwarzenbergův komentář pak ukazuje, že někdy tápeme, jak se vlastně vyrovnat s meziválečným autoritářstvím v jeho různých podobách. Je dnes znovu přijatelné tvrdit, že autoritářský klid je dobrou alternativou demokratické politiky?
Základem naší debaty bude ovšem otázka, zda mohou média předcházet krizím demokracie? Jak ji mohou rozpoznat, důvěryhodně popsat, a jak naopak netlouct zbytečně na poplach? A jak jsme na tom vlastně s autoritářskými tendencemi a ohrožením demokracie v Česku? Co by nám nemělo uniknout?
Na debatu zveme spolu s dvouměsíčníkem pro kulturu a dialog Listy.