Česko v de/formě: vládní konsolidační balíček a jak z toho ven?

Akce již proběhla 20. 06. 2023 v 18:00

Vládní konsolidační balíček již pár týdnů víří mediální prostor a veřejné debaty. Místo jednoho balíčku to nyní vypadá minimálně na tři vlny škrtů a razantních změn a netýká se to jen DPH, ale i např. důchodů nebo zrušení automatické valorizace plateb za státní pojištěnce.

Škrtat se má na platech, dotacích i napříč resorty, ale dle zveřejněných podkladů to dopadne nejvíce právě na sociální oblast, zdravotnictví, školství, dopravu, kulturu, poštu a další veřejné služby včetně služeb poskytovaných státní správou.

Vláda má dle svých slov za cíl v průběhu několika příštích let zkonsolidovat státní rozpočet, ale nepředložila ani analýzu jednotlivých opatření, ani dopady na jednotlivé skupiny obyvatelstva a občas to vypadá, že kdo hodně loboval, tomu se dala výjimka.

Ačkoliv to Fialova vláda nazývá „ozdravným“ balíčkem, je dobré si rozebrat, jak vypadá současný stav a jak se změní daňové zatížení, koho se škrty dotknou nejvíce a v čem je vlastně jádro pudla.

 

My se budeme ptát: Je to ta správná cesta ke konsolidaci veřejných financí? Na koho nejvíce dopadnou navrhovaná opatření a jaké bude daňové zatížení rodin a pracujících lidí? Nezhorší se tím ještě více současná inflace, která je u nás mnohonásobně vyšší než v eurozóně? A nešlo by to udělat tak, aby vláda neosekávala veřejné služby? A jaké návrhy prosazuje ČSSD nebo ČMKOS?

 

Na to a mnoho dalšího se bude v úterý 20. června 2023 v 18.00 v kavárně KKAFE na Střeleckém ostrově 336 ptát místopředsedkyně pražské ČSSD Alžběta Kálalová těchto hostů:

Petra Gočeva, ekonoma a vysokoškolského pedagoga
Michala Pícla, ekonoma

Jiřího Štega, analytika a krizového manažera

 

Těšíme se na Vás!

Oblíbené

AKCE MDA A KLUBŮ