06
Prosinec
0
Masarykova demokratická akademie
Platí zásada, že pokud vláda nedokáže zřetelně a srozumitelně vysvětlovat lidem svou politiku a rozhodnutí, zvyšuje se tím nedůvěra a přibývá zmatku ve společnosti. Špatnou komunikaci přitom současní vládní politici vyčítali Andreji Babišovi, když byl premiérem. Překvapivé proto je, že se někteří ministři dopouštějí takových komunikačních chyb, které zásadním způsobem snižují jejich kompetentnost, a tím i důvěru ve vládu a její práci.
Nadějný začátek
Za úspěchem Andreje Babiše od počátku stálo silné marketingové a mediální zázemí, které dokázalo zakrýt jeho slabé stránky. V době pandemie však ani tým mediálních poradců nestačil a někdejší předseda vlády se dokonce na pár týdnů musel ukrýt před veřejností, aby ještě více neškodil. Krizové řízení mu nešlo a hrozily značné společenské a hospodářské škody. Na chaotické vystupování upozorňovaly všechny tehdejší opoziční a dnes už vládní strany. Racionálně uvažující člověk se dokáže z takové situace poučit, a převezme-li odpovědnost za stát i společnost, musí se začít chovat jinak.
Na počátku současné koaliční vlády stála důležitá poznámka. Premiér Fiala řekl, že hlasy pro vládní strany neznamenají automaticky souhlas s programem těchto subjektů, ale často jsou to hlasy protestní. Řada voličů už nechtěla, aby je Andrej Babiš reprezentoval. Premiérova poznámka znamenala zaujmout citlivý politický přístup, aby si vláda udržela důvěru i voliče. Premiérův projev hájící programové prohlášení a mnohé jeho rozhovory i články jsou plné slov jako návrat k tradiční politice, srozumitelnost, otevřenost či změna. A co je podstatné, vláda na samém počátku sdělila, že nebude nikdy zveřejňovat pozice jednotlivých stran během vyjednávání ani dílčí závěry, ale až samotný výsledek dohody. Což svědčí o tom, že i premiér si uvědomoval, jak důležitou součástí politiky komunikace je. A nemusí jít přitom o žoviální „čau, lidi“.
Naději na změnu posílilo dobře zvládnuté předsednictví v Radě EU. Nicméně snahy o srozumitelnost a vysvětlování politických závěrů veřejnosti se rozsypaly v zásadě po pár měsících vládnutí. Občané se třeba dozvěděli, že zastropování energií vláda odmítá, nakonec je prosadila. Chaos způsobovaly návrhy na podobu konsolidačního balíčku, kde někteří politici průběžně zveřejňovali své priority, což chaos posilovalo. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) obvinil Piráty, že jsou to oni, kdo dílčí informace o DPH vynáší. Šéf sněmovního rozpočtového výboru Josef Bernard (STAN) zase sdělil, že nevěří číslům ministra financí Stanjury (ODS), raději se obrátí na Národní rozpočtovou radu vlády. Před pondělní masovou stávkou škol vláda řekne, že jejich požadavkům nerozumí. Opravdu není ve vládě nikdo, kdo by prostředí regionálního školství dobře znal? A je nutné, aby ministr školství k posilování své pozice na veřejnosti používal nepřesné údaje a zmanipulované grafy? Pokračovat můžeme velmi dlouho, účet však vystavují občané. Letos na jaře agentura CVVM měřila mj. spokojenost vlády s komunikací s veřejností. Rozhodně spokojeny jsou pouze dvě procenta a spíše spokojeno 28 procent dotázaných.
Nesplněný slib
S největší pravděpodobností k nízkým číslům přispívá i ministr zdravotnictví a místopředseda TOP 09 Vlastimil Válek, který je proslulý tím, že dokáže mluvit velmi dlouho. Nicméně čím více hovoří, tím více se do svých vysvětlení zaplétá. Přitom po volbách roku 2021 a na konci pandemie byl požadavek na ministra zdravotnictví jednoznačný, musí být jediným mluvčím svého resortu, „který bude předávat jasný výstup směrem k veřejnosti,“ sliboval premiér.
Ministr Válek pravděpodobně těží ze svého výsostného postavení, protože předsedové anebo nejvýše postavení zástupci stran se z vlády neodvolávají. TOP 09 jej dokonce před časem zvolila prvním místopředsedou strany, i přes jeho vleklé spory s lékaři. Ministr Válek si je svých chyb v komunikaci vědom, nicméně je s nadsázkou zdůvodňuje tím, že je z Brna. Takové vysvětlení může být humorné, ale ne dostačující. Chybějící léky, nedodržené sliby, komunikační zmatečnost, podivná verbální přirovnání, neprokázaná tvrzení (neexistuje prý souvislost mezi zdravím a spotřební daní na alkohol), novelizace vlastních novel, boj se zdravotníky a lékaři, psychiatry. To vše je smrtící koktejl pro jakéhokoliv vládního politika.
Po zlepšené komunikaci volají všichni, předseda Senátu Vystrčil chce, aby ODS komunikovala lépe, vloni na podzim vicepremiéři Bartoš a Rakušan chtěli zapracovat na lepší vládní komunikaci, premiér Fiala slíbil ve stejné době velkou revoluční komunikační kampaň. Nic z toho nevidíme a je pravděpodobné, je-li vláda již v polovině funkčního období, že ani k žádnému komunikačnímu zázraku nedojde.
Komentář Pavla Šaradína původně vyšel 29. listopadu 2023 v Lidových novinách.