01

Prosinec

0

Eichler: Stávka potvrdila sílu odborů

Masarykova demokratická akademie

Přibližně milion zaměstnanců se podle odborů zapojilo do pondělních protestů (27. listopadu) proti krokům vlády. Někde práci zastavili úplně, nebo alespoň na pár hodin, jinde se připojili symbolicky. Do výstražné stávky se zapojily i tři čtvrtiny mateřských, základních i středních škol.

Podle Patrika Eichlera, politického komentátora a ředitele Masarykovy demokratické akademie nepatří pondělní protest k těm přelomovým, ale potvrdil sílu odborového hnutí v Česku.

„Čeká nás rozhodování o minimální mzdě, takže tři čtvrtiny zavřených mateřských, základních a středních škol nebo dobrá účast na demonstraci na Malostranském náměstí, se dají označit z pohledu odborů za úspěch.“

„Je podstatné, že například stávka v dopravě začínala na podzim 2010 a než odbory došly na Václavské náměstí na jaře 2012, tak to trvalo půldruhého roku. Na organizaci potřebujete čas. To znamená, je-li teď rok 2023 tak před volbami 2025 možná bude čas i na velké odborové vystoupení. Do té doby totiž lidi nepřipravíte,“ dodává Eichler.

V úterý se na síti X ozvala Učitelská platforma, podle které byl původní záměr učitelské stávky zneužit a odbory se spojily i s lidmi, kteří jsou pro demokracii ohrožením a nikdy tam neměli vystoupit.

„Je otázka dlouhodobého rozdílu ve vnímání práce odborů mezi Českomoravskou konfederací odborových svazů (ČMKOS), největším sdružením v Česku v čele s Josefem Středulou, a Asociací samostatných odborů vedenou Bohumírem Dufkem, která je čtvrtinová, možná pětinová,“ tvrdí Eichler.

„Dufek se z pozice systémové kritiky a snahy o obhajobu zaměstnaneckých práv a za emancipaci pracujících lidí, resp. zlepšování podmínek, přesunul na pozici silné antisystémové kritiky. Už nešetří antiněmeckými nebo antievropskými výroky, ale ani kritikou elit,“ dodává.

„Je to problém způsobu proměny české společnosti a veřejné debaty, kdy si pravicové politické strany zvykly říkat, že někdo je nepřijatelný a nedemokratický, ale nikdy to nedokázaly vysvětlit. Základem tohoto politického systému je přesvědčení, že o budoucí podobě společnosti rozhodují politické strany, a to podle síly, kterou získaly ve volbách. Násilí není přijatelnou součástí politiky v žádné podobě a základní práva jsou zaručena každému člověku,“ uzavírá Eichler.

Celý pořad Souvislosti Plus z 29. listopadu 2023 si můžete přehrát na stránkách Českého rozhlasu Plus.