24
Květen
0
Masarykova demokratická akademie
Finále kampaně před volbami do Evropského parlamentu připomíná zahřívací kolo před kláním o mandáty v české Sněmovně. A tak se řeší témata spíše domácí než celoevropská a v popředí jsou hodně vidět i politici, kteří se o bruselské křeslo neucházejí.
Hlavně Andrej Babiš. Loni tvrdil, že to on bude tváří kampaně ANO a že bude připomínat, jak nás ochránil přes kvótami, migrací a podobně. Později si ANO vyhodnotilo, že lidé se už soustředí na jiná témata, například kvalitu potravin. Zůstalo ale u poselství, že bude za Českou republiku bojovat tvrdě a nekompromisně.
Babiš nám vysvětlil, že je zaneprázdněný a kampaň zvládne Dita Charanzová. Nakonec mu to asi tak slavné nepřišlo, takže jí pomohl červenou čepicí, kterou si půjčil od Trumpa, a sloganem, který okopíroval od ODS. Nic naplat, nikdo neumí marketing tak dobře jako Babiš. Jeho zásluhou byla kampaň ANO sice neoriginální, ale viditelná.
Přesto byl Babiš opět nachystán na švestkách. Když už si přivlastnil téma dvojí kvality potravin, s nímž původně přišla ČSSD, měl si nachystat lepší legendu. Jako běžné by šlo vnímat ještě premiérovo napadání oranžové europoslankyně Olgy Sehnalové, že se za léta strávená v Evropském parlamentu měla více na tomto poli snažit. Přitom to byla právě Sehnalová, která do omrzení apelovala jak na Evropskou komisi, tak na europoslance a bojovala za takovou výslednou podobu potravinové směrnice, která by přiměla výrobce jít s pravdou ven.
Rovněž by se dalo pochopit divadlo, které s Babišem sehráli čeští zástupci mezinárodních firem hazardujících s dvojí kvalitou. Premiér se mračil, byznysmeni se tvářili nechápavě – a pak se rozešli každý po svém. Babiš se kromě toho stal terčem vtípků, zda se kvůli kvalitě zboží z produkce Agrofertu sejde taky sám se sebou…
Na věc podstatnou ale upozornil europoslanec za STAN Stanislav Polčák. Všiml si Babišova tvrzení v časopisu Týden, že ve věci regulace dvojí kvality potravin byla Česká republika v Radě přehlasována, nicméně v Evropském parlamentu se to dalo zvrátit a vrátit Radě zpět. To Polčák označil za lež a manipulaci.
„Česká republika totiž v Radě nebyla přehlasována, ale naopak pomohla svým hlasem měkčí verzi zákazu dvojí kvality prosadit. To, že to nebylo nevyhnutelné, ukazuje třeba příklad Polska, které se v uvedeném hlasování zdrželo. Česká republika hlasovala aktivně pro a politická odpovědnost jde za ministryní průmyslu a obchodu z hnutí ANO,“ upozornil Polčák.
A ještě dodal, že „Úřad vlády, který spadá přímo pod pana premiéra, českým europoslancům před hlasováním rozeslal doporučení, podle kterého měli na Radě dosažený kompromis podpořit.“
Nejen podle Polčákova názoru „kdo lže, také krade“. V jiných souvislostech totéž zaznívá na aktuálních demonstracích proti vládě, jmenovitě proti dvojici Babiš + Benešová. Nedůvěra výrazné části veřejnosti v předsedu vlády je neochvějná. Naopak Babiš nechává lidi se vymluvit a doufá, že u voleb bude zase kralovat on. Spolu s Benešovou opakuje, že žádné ovlivňování kauzy Čapí hnízdo se nekoná a že justiční reforma bude důkladně prodiskutována a připravena další vládě. Oba též popírají sebemenší čistky mezi státními zástupci.
Poněvadž ale víme, že pravda a lež se Babišovi tu a tam pletou, můžeme mít pochopení pro demonstranty, kteří premiérovi nevěří ani nos mezi očima. Babiš se chabě brání, když tvrdí, že demonstrace jsou součástí předvolební kampaně jeho protivníků. Je pravděpodobné, že ANO bude opět první. Kdyby ale ne, mohlo by se jednat o drobnou trhlinu, jejíž pozdější zvětšování by mohlo vést ke zřícení celého ambiciózního Babišova politického projektu.
Evropské volby tak nakonec mohou ovlivnit i domácí politiku – v první řadě náladu uvnitř stran a jejich strategii, kudy jít dál, s jakými tématy a s kterými spojenci.
Komentář původně vyšel 23. 5. 2019 na webu Deníku Referendum.