14

Září

0

Jelínek: Babiš si z ČSSD dělá dobrý den

Masarykova demokratická akademie

S Janem Hamáčkem se mi spolupracuje dobře. Na rozdíl od Sobotky, ten mě nikam nebral. Je to hodně o osobách.

Tak nějak obvykle Andrej Babiš chválívá svoji koaliční spolupráci se sociální demokracií. K tomu už též stihl dodat, že to Hamáček nemá lehké, poněvadž mu život komplikuje předsednictvo zděděné ze Sobotkových časů. Něco podobného ostatně tvrdí i Jiří Zimola z oranžové družiny, když vysvětluje, proč se preference ČSSD nezvedají.

Nikdo nepopře, že Jan Hamáček má starosti. Ty mu ale nedělá domovská strana. Tedy když pomineme její část, která ne a ne skousnout Hamáčkovu nominaci Miroslava Pocheho na ministra zahraničí. Dokonce si sociální demokraté – včetně někdejších rebelů – zvykli i na trestně stíhaného premiéra a vládní aranžmá, v němž jsou juniorním partnerem. Když už to tak dopadlo, hodlají aspoň exekutivní roli nějak zúročit.

Velký problém se ale jmenuje Babiš. Slíbil zrušit karenční dobu a vrátit proplácení prvních tří dnů nemocenské. Má to i ve vládním programovém prohlášení. Teď říká, že se mu to nelíbí, ale hodlá splnit závazek. Ne tak skupina jeho poslanců fandící zaměstnavatelům. Namátkou Jiří Bláha má zaměstnance za lemply, kteří by nemocenskou jen zneužívali.

Aby si Babiš nerozhasil vztahy s klubem, vymyslel kompromis: zrušení karenční doby za zavedení elektronických neschopenek. Přímá souvislost neexistuje, přesto budiž – měly by pozitivní efekt. Kdy se jich ale dočkáme? A proč jednou daný slib něčím dodatečně podmiňovat? Zjevně se jedná o obstrukci.

Přijde příští u projednávání zálohovaného výživného? I tam může ANO nejprve chtít modré z nebe. Anebo spolu s šéfem lidovců Pavlem Bělobrádkem žertovat, že si měla ženská najít lepšího chlapa. Co víme už z dřívějška: hlasy proti přímé pomoci státu samoživitelkám nejsou mezi babišovci ojedinělé.

Dalším oříškem je sociální bydlení. Z Babišových vyjádření se dá odvodit, že i je bude sabotovat. Nechápe, proč by měla být výstavba městům ukládána zákonem. Starostům v pondělí řekl, že vláda s takovou normou nepočítá. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) hovořila do té doby odlišně. Podle premiéra se bude kabinet soustředit na program výstavby bytů, který připravuje ministerstvo pro místní rozvoj.

Přitom programové prohlášení Babišova týmu praví: „Vláda připraví zákon o sociálním bydlení k řešení potřeb občanů v bytové nouzi a na okraji společnosti. Zákon vytvoří potřebné podmínky pro obce, spojí poskytnutí sociálního bytu se soustavnou sociální a výchovnou prací. Uvedený zákon by měl obsahovat také oprávnění pro obce požadovat po investorovi v rámci výstavby nových bytů určitý podíl tzv. levných bytů.“

Rozpor nad karenční dobou označil předseda ČSSD za drobný programový nesoulad. Jak potom nazve cukání ANO v ostatních předjednaných bodech? Je to snad opět sabotáž démonických sobotkovců? A neměli pravdu sýčkové upozorňující, že Babiš neumí držet dohody?

A to jsme ještě nezmínili Babišovy výhrady k Miroslavu Pochemu. Prý v resortu zahraničí působí negativně. Asi tím myslí, že uvažuje samostatně a nesdílí Babišovo snění o řešení migrační krize.

Ať už je za Pocheho někdejší nominací cokoliv, když už ČSSD do tohoto riskantního podniku šla, měla by být s to najít rozuzlení. Ideálně postupovat v krocích: Hamáčkova rezignace na post ministra zahraničí – nominace Pocheho – žádost premiérovi, aby navrhl prezidentovi Pocheho jmenovat. Kdyby premiér odmítl, vypovědět koaliční spolupráci. Kdyby odmítl prezident, chtít po premiérovi sepsání kompetetční žaloby. Kdyby premiér odmítl, vypovědět koaliční spolupráci.

Alternativním koncem by mohlo být navržení jiného člověka než Pocheho (expertů má Lidový dům dost). Každopádně hladce a rychle, aby Česká republika už nevyvolávala v cizině údiv, že je zde personálně propojeno silové ministerstvo vnitra se silovým ministerstvem zahraničí. Jako by nestačil expolicista řídící obranu.

Jakkoliv mnozí tvrdí opak, koaliční vláda ANO a ČSSD může být úspěšná. Ovšem jen za podmínky, že nebude popírat uzavřené dohody a lidem přinese citlivou sociální politiku. Sociální demokraté se kvůli ní do Strakovky vrátili. Proto by neměli Babiše nechat, aby si z nich dělal dobrý den.

 

Komentář původně vyšel 13. září 2018 na webu Deníku Referendum.