13

Červenec

0

Eichler: Žádný státu prospěšný kompromis ze sněmovny nemůže vzejít

Masarykova demokratická akademie

Ředitel MDA Patrik Eichler byl v neděli 9. července 2023 hostem Studia ČT24. Hovořil k nadcházejícímu projednávání vládního konsolidačního balíčku. Čeká nás podle něj několik dní bouřlivých debat, ve kterých ani jedna ze 7 sněmovních stran nepřijde s tím, co je nejdůležitější, tedy s návrhy jak strukturálně řešit hospodaření státu a kam Českou republiku posunout.

Vláda do sněmovny sice přinesla jeden konsolidační balíček, v mezičase ale stihla odprezentovat dva další. Tím podle Eichlera samu sebe prezentuje jako nepřipravenou na velikost úkolu konsolidovat státní finance. Hlavní problém je pak v tom, že vláda ani neřeší státní finance, přestože se tak tváří. V tuto chvíli se jen snaží vybrat prostředky, které ze státního rozpočtu zmizeli v druhé polovině roku 2020. I kdyby se jí to podařilo, tak tím stále nevyřeší strukturální deficit, ani nijak nezlepší chod státu, ani nezíská prostředky například na nákup stíhaček F-35.

Parlamentní opozice slovy paní Schillerové říká, že nikdy nepodpoří žádnou konsolidaci, která bude spočívat ve zvyšování daní. Podle Eichlera by jí v tom pan ministr Stanjura jistě rád vyhověl, neboť právě ODS a ANO rukou společnou  a nerozdílnou dostávali v 2. polovině roku 2020 státní finance do stávajících problémů. Kdyby současná opozice byla ve vládě, tak bude provádět v zásadě stejná opatření. Neprotestuje proto, že by přinášela radikálně odlišnou představu o fungování společnosti a státního rozpočtu než vláda. Protestuje proto, že není součástí vlády

Ve chvíli, kdy ve sněmovně máme 7 politických stran a žádná z nich reálně ochotná bavit se o příjmech státního rozpočtu, tak z toho žádný kompromis, který by státu prospěl, podle Eichlera nemůže vzejít. Směrem k vládě zde pak vyvstává otázka “Co budete dělat v příštích pěti letech, z čeho budete hradit například výdaje na zbrojení, z čeho budete adaptovat stát na klimatickou změnu nebo zvyšující potřebu péče při stárnoucí populaci?”

Celý komentář Patrika Eichlera si můžete pustit zde.