14

Prosinec

0

Eichler: Vláda nenabízí kvalitní podobu vládnutí

Masarykova demokratická akademie

Průzkumy naznačují, že s politickou situací v České republice je spokojeno jen velmi málo lidí. Zklamání panuje často i mezi voliči současné koalice, spokojenost se propadla zejména u nejmladší generace. Je to vina vlády a důsledek jejích špatných kroků? O tom v pořadu Pro a proti diskutoval ředitel MDA Patrik Eichler se členem výkonné rady ODS Petrem Sokolem.

„Vláda nenabízí kvalitní podobu vládnutí: zvládnutí administrativně-politického provozu. Nenabízí představu o tom, že se situace ve společnosti může v dohledné době pozitivně změnit,“ popisuje Eichler důvody, proč klesá popularita vlády.

Může za to ale podle něj mimo jiné i dlouhodobá krize, ve které se Česko nachází.

„Společenská krize spočívá v tom, že dvě třetiny lidí považují stávající podobu politického systému v Česku za tak nevyhovující, že požadují radikální politické změny,“ domnívá se Eichler.

To, že je situace špatná, vnímá podle něj polovina voličů ale dlouhodobě. A to už od doby koronavirové pandemie. Lidé pak, jak usuzuje Eichler, tíhnou k radikálním řešením.

„Konsolidační balíček nic nekonsoliduje. Ten říká, že za dva roky uspoříme 150 miliard a tím částečně zakryjeme díru, kterou jsme způsobili vypuštěním majetkových a příjmových daní ze státního rozpočtu na konci roku 2020. To udělaly strany SPD, ANO a i ODS,“ uzavírá Eichler důvody vládní nepopularity.

Celý záznam pořadu naleznete na stránkách Českého rozhlasu Plus.