22

Duben

0

Eichler: TOP 09 vábí bezstarostné lidi

Masarykova demokratická akademie

Sociální stát má už desetiletí dvě základní podoby. Jednu, která chce lidem umožnit rozvoj. Druhou, která chce předejít nepokojům. První nezjišťuje váš původ ani příjem. Druhý ulehčuje život především těm, kdo ho řídí. Ani jeden z nich není dokonalý. Důležitý je záměr, se kterým ho provozujeme.

Své záměry dávali v posledních dnech najevo politici TOP 09. „Kdo netrpí skutečnou chudobou, ten si musí pomoct sám,“ napsal otec zakladatel vládní strany Miroslav Kalousek. Stejně přemýšlí i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Není podle ní „důvod, abychom od státu očekávali, že se úplně o každého postará“. – „Stát schopným a aktivním lidem nemá zbytečně zasahovat do života,“ říká Adamová a doplňuje, že jde o pravicový přístup.

TOP 09 je tedy stranou pro lidi, kteří se o sebe postarají sami. Mohou myslet na vlastní prospěch a pohodlí. Jistě by nechtěli platit za cestu po silnici druhé a třetí třídy. Nenadchla by je představa soukromé ochranky místo policie. Jsou rádi, že se díky státu příliš nepotkávají s lidmi bez střechy nad hlavou. Nesouhlasili by, kdyby chtěl stát na udržení těchto služeb vybírat vyšší daně. Kdykoli by je ale znovu urazilo, kdyby přišli o možnost nějakou podporu pro sebe od státu získat anebo služby veřejného státu přeplatit.

Vyjít vstříc se jim teď zrovna chystá ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Aby se pravicový výklad věci ujal ve veřejném prostoru, neobejde se další zástupce TOP 09 bez žonglování se slovy. Místo zdravotního pojištění tu prý totiž máme zdravotní daň a daně on zvyšovat nebude.

Proč je pro TOP 09 tak důležité nechat z veřejné debaty zmizet zdravotní pojištění? Protože základem pojištění je nárok pojistku čerpat. U daní nás všechny mnohem snáz přesvědčí, že si služby z nich placené musíme zasloužit.

„Kdyby se dávalo více peněz na jídlo, musela by se zvýšit zdravotní daň. A to nechci,“ říká ministr Válek, jako kdyby dobré jídlo nepomáhalo člověku rychleji se uzdravit. A jako kdyby se pojistka vztahovala snad jen na záchranu života. Pobyt v nemocnici ať si jinak zajistí každý za své.

„Připojištění nebude solidární, bude to fungovat na principu individuálního účtu. Člověk si bude střádat peníze na péči, která může v určité fázi být velmi drahá,“ uvádí ministr Válek svou další novinku. A rovnou poodhaluje, jak to s připojištěním zamýšlí. Kdo by si totiž platil připojištění na služby už jednou předplacené.

„Co je dnes zdarma, musí zůstat zdarma. Ve stejné dostupnosti a kvalitě,“ říká Válek v Lidových novinách. Znamená to, že nové léky nebo postupy už budou dostupné jen s připojištěním? „Třeba speciální implantát nebo něco, co si dneska platíte,“ říká ministr. Že by třeba bez dobrovolného připojištění nemohl člověk k zubaři?

Sociální stát podle TOP 09 nabízí ulehčení života lidem bez starostí. Jenže i člověk dnes aktivní a schopný může onemocnět, zeslábnout, zůstat bez příjmu. A bude potřebovat politickou sílu, která se o něj i v té chvíli bez předsudků postará.

Komentář Patrika Eichlera původně vyšel ve středu 20. dubna 2022 v deníku Právo.