21

Červen

0

Eichler: Svoboda je možná jenom ve společnosti

Masarykova demokratická akademie

Ředitel MDA Patrik Eichler byl ve čtvrtek 8. června 2023 hostem pořadu Události, komentáře na ČT24. Spolu s Lenkou Zlámalovou komentoval nejen vládou navrhované změny důchodového systému.

Cílem vládních opatření podle Eichlera není pomáhat seniorům s inflací, nýbrž oslabit schopnost důchodového systému udržet stávající životní úroveň seniorů, tedy té skupiny obyvatel, která je zcela závislá na státu. Pokud bude důchodový systém hůře fungovat, bude v dalším volebním období snazší mluvit o jeho privatizaci, o což se ostatně ODS již v minulosti snažila.

Pokud by podle Eichlera byla situace důchodců dobrá, pak každý můžeme žít z průměrného důchodů, tedy z 20 tisíc Kč na měsíc. To ovšem nelze, neboť 20 tisíc Kč může činit běžný nájem v Praze, jenže vedle toho potřebujete ještě nějaké peníze na život.

Podle Eichlera je potřeba zcela změnit paradigma veřejné debaty. Je potřeba odmítnout, že se budeme bavit o úsporách, a začneme se bavit o příjmech. Je potřeba se začít bavit o státu a o tom, jaké služby má lidem poskytovat. Je potřeba, abychom se bavili o tom, že na to, aby další generace se měla lépe než generace předchozí je nárok, a že budeme formulovat politické cesty, jak toho dosáhnout.

“Pokud budeme platit daně na veřejné služby a soudržnou společnost, tak to je to nejlepší co můžeme udělat pro ochranu demokracie. Jakýkoliv jiný přístup je destruktivní a nebezpečný. Svoboda je totiž možná jenom ve společnosti a zároveň jenom když tato společnost zajišťuje srovnávání životních šancí a podmínek,” dodává Eichler.

Celý komentář Patrika Eichlera si můžete pustit zde.