18

Březen

0

Eichler: Přiučme se u vojáků

Masarykova demokratická akademie

Vojáci musejí pracovat v sehraných týmech. Když jde do tuhého, potřebují obstarat zásoby, cesty i lidi v poli. Náčelník generálního štábu Aleš Opata na národní bezpečnostní konferenci minulý týden říkal, že se vojenský přístup osvědčil za koronaviru. Vojáci umějí rozpoznat cíl a rychle ho dosáhnout.

Kvůli ruskému útoku na Ukrajinu všichni častěji mluvíme o armádě a bezpečnosti. Leckoho určitě přepadne pokušení přímočaré vojenské metody používat i v civilním životě. To naštěstí nejde. Armáda je podřízena politickému vedení země. V armádě se velí odshora dolů. Ve společnosti lidé ve volbách pověřují vybrané politiky, aby zastupovali jejich zájmy. Když dojde na věc, v dalších volbách mohou pověřit politiky jiné. Je to základ demokratické kontroly moci. Přesto se politika může u vojáků přiučit.

Generál Opata na zmíněné konferenci vystoupil ostře. Když jde o vojenské vybavení, říkal, musí je více lidí nakupovat než provádět kontrolu těchto nákupů. Batohy je třeba nakupovat jiným způsobem než bojová vozidla. Nepotřebujeme hledat alibi, ale cesty, jak si splnit domácí úkoly dříve, než bude nepřítel stát na hranicích města.

Jak by vypadala stejně formulovaná sociální politika? Podporu je třeba spíše dostat k potřebným lidem, než do padnutí kontrolovat, zda někdo nedostal korunu navíc. Zjevné dávky má stát rozesílat automaticky. Žádat se má tam, kde může o nároku vznikat pochybnost.

V projevu generála Opaty ale zazněla i věta, která mohla domácí pravici přímo vyděsit. Doposud jsme se přizpůsobovali „takzvané ekonomické realitě“. Je na čase, aby ekonomika odpovídala na úkoly vyplývající z bezpečnostní situace. Nejvyšší důstojník české armády veřejně řekl, že ekonomika má být podřízena zájmům společnosti. Že není možné, aby určovala, co společnost má nebo nemá dělat.

Levice ho může vzít za slovo. Vždyť právě jejím heslem už léta je, že v odpovědnosti ministra financí nejsou výdaje, ale příjmy. A že ekonomika je tu proto, aby pomáhala řešit společenské problémy. I to generál Opata zmínil. Obrana bude něco stát. Budeme se muset vzdát části svého blahobytu.

Kdo a jaké části, není nikde předepsáno. Bude to rozhodnutí vlády Petra Fialy. V ní hraje prim ODS a její ministr financí Zbyněk Stanjura opakuje mantru, že na výdaje si stát musí půjčovat. Jako kdyby zapomněl, že státy své potřeby běžně financují daněmi.

Vybírat si mezi hrozbami je luxus, řekl také generál Opata. Nepomůže zvládnout bezpečnostní hrozby, když se společnost rozklíží kvůli neřešeným sociálním problémům. Součástí bezpečnosti je také důvěra občanů ve stát a ochota postavit se na jeho obranu.

Dnes před vládou stojí úkol ubytovat válečné uprchlíky z Ukrajiny, včlenit je do systému veřejného pojištění, otevřít pro ně školy i trh práce. A zároveň nezapomenout, že před měsícem byly hlavním tématem zdejších debat rychle zdražující energie a byty a že znovu začal prudce růst počet exekucí. Cíle máme. Je na vládě, které se rozhodne dosáhnout.

Komentář původně vyšel v úterý 15. března 2022 v deníku Právo.