19

Prosinec

0

Eichler: Prezidentská kampaň je vyprázdněná

Masarykova demokratická akademie

Ředitel MDA Patrik Eichler byl v úterý 13. prosince 2022 hostem TV Nova. Komentoval blížící se prezidentské volby, předvolební průzkumy a probíhající kampaň.

Podle Eichlera byla chyba zavést přímou volbu prezidenta. Ta totiž nepatří do našeho systému založeném na soutěži politických stran. Ty se v současnosti do prezidentské volby nijak výrazně nezapojují, což oslabuje politický systém jako celek. Zároveň se tím ztížila možnost parlamentu volat prezidenta k odpovědnosti.

V tuto chvílí podle Eichlera konfrontace Petra Pavla s jeho komunistickou minulostí pomáhá Danuši Nerudové stoupat. Pravicový elektorát, který hledá svého kandidáta a vybírá si mezi Petrem Pavlem a Danuší Nerudovou, se v tuto chvíli může cítit znejistěn, a proto část Pavlových voličů přechází právě k Nerudové.

Eichler dodává, že se současná předvolební debata, podobně jako u loňských parlamentních voleb, překlopila v to, kdo porazí Andreje Babiše. Ten kdo nestojí dostatečně silně na straně proti Andreji Babišovi, má velmi obtížnou šanci se prosadit, což favorizuje právě Pavla a Nerudovou.

Na příkladu Josefa Středuly se pak podle Eichlera dá ukázat vyprázdněnost stávající prezidentské kampaně. Josef Středula nabízí na rozdíl od ostatních kandidátů sérii klasických politických témat, jak změnit zemi. O těchto tématech se s ním ale nikdo nechce bavit.

Celý komentář Patrika Eichlera si můžete pustit zde. Vstup začíná na 27. minutě záznamu.