30

Listopad

0

Eichler: Potřeba peněz deformuje politickou soutěž

Masarykova demokratická akademie

Ředitel MDA Patrik Eichler byl v sobotu 26. listopadu 2022 hostem Studia ČT24. Komentoval blížící se prezidentské volby a nedostatky v rovné politické soutěži.

V tuto chvíli se podle Eichlera jako nejpravděpodobnější varianta druhého kola prezidentských voleb jeví souboj Andreje Babiše a Petra Pavla. Proti Petru Pavlovi ale může hrát konfrontace s ostatními kandidáty ve veřejných debatách. Babišovo odmítnuti účasti na předvolebních debatách není výrazem slabosti, ale manifestací síly, i kdyby měla být jen domnělá.

Podle Eichlera není jasné, že Petr Pavel má největší šanci porazit Andreje Babiše ve druhém kole voleb. Oproti Pavlovi je Josef Středula systémovým kandidátem, který by zároveň Babišovi odčerpával hlasy.

Politickou soutěž v prezidentských volbách podle Eichlera deformuje potřeba velkého množství peněz. Je otázkou, zda by jejich systém neměl být nastaven více inkluzivně. Stát by kandidátům mohl například poskytnout finanční nebo organizační podporu. Ve Francii například stát rozesílá předvolební letáky na svůj náklad. Pro demokracii není správně, že prezidentem se může stát jen člověk, který má k dispozici 40 či 50 milionů korun.

Celý komentář Patrika Eichlera si můžete pustit zde.