04
Prosinec
0
Masarykova demokratická akademie
Člen představenstva MDA, bývalý senátor a ministr Jiří Dienstbier byl hostem Prezidentského speciálu na Českém rozhlase Plus. Společně s politoložkou Vladimírou Dvořákovou a ústavním právníkem Janem Kyselou komentoval prezidentské volby.
Jiří Dienstbier považuje za správné, aby na funkci prezidenta kandidovali ti, kteří mají politickou zkušenost a reprezentují jasné politické a hodnotové směry. „Mimo jiné proto, že by lidé měli vědět, koho vlastně do funkce volí, s jakými názory do funkce vstupuje. A i to, že člověk zná ústavní systém, státní instituce a ví, jak fungují politické strany, znamená, že tuto funkci může vykonávat lépe.“
Dienstbier by sběr podpisů příliš nezjednodušoval, ani by ho ale neomezoval. „Už dnes se ukazuje, že kandidátů, kteří vstupují do souboje, je velké množství a nemyslím, že je dobré, aby si lidé třeba někdy vybírali mezi 40 kandidáty.“ „Dá se ale uvažovat o tom, že dnes má velká část občanů nějakou elektronickou identitu, ať už datové schránky, nebo bankovní identitu. Petice by pak vedle současné papírové formy mohla probíhat i v elektronické formě, například na nějaké webové stránce, kterou by zřídilo ministerstvo vnitra,“ navrhuje Dienstbier.
Je po deseti letech čas otevřít diskuzi o prezidentských pravomocích? „To téma je po celou dobu a průběžně otevřené,“ soudí Dienstbier. „Pokud tvrdíme, že máme parlamentní formu vlády, tak pokud posilujeme legitimitu prezidenta přímou volbou, měli bychom spíš někde ubrat na jeho pravomocích, aby systém zůstal v rovnováze. Historicky viděno – každý český prezident měl tendenci jít někam na nebo za hranu svých pravomocí.“
Celý článek a záznam pořadu najdete na plus.rozhlas.cz.