27

Listopad

0

Zaorálek: Rusko vydírá i nás

Masarykova demokratická akademie

Předseda představenstva Masarykovy demokratické akademie a bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek byl ve čtvrtek 24. listopadu 2022 hostem pořadu 360° na CNN Prima News. Společně s exministrem zahraničí Cyrilem Svobodou komentoval vydírání Evropy ze strany Kremlu a zhodnotil i vstup Švédska a Finska do NATO a vliv tohoto kroku na geopolitickou scénu.

„To, co dělá mluvčí Kremlu Peskov, je obyčejné vydírání. A není to jednání pouze proti Ukrajině. Ve výsledku říká, že když budou Rusové ničit energetickou infrastrukturu, tak tím budou přes zimu ochromovat ukrajinskou armádu, a zároveň se budou Ukrajinci muset evakuovat,“ podotkl Zaorálek. Následně připomněl, že starosta Kyjeva Vitalij Kličko mluví o nuceném odchodu i třetiny obyvatel ukrajinské metropole.

„Jde jim o to vyvolat další vlnu, která by se stěhovala do Evropy. To vydírání je určeno i nám. Tedy, že nám Rusko pošle miliony lidí z Ukrajiny – kde bude život nesnesitelný – a bude na nás se rozmyslet, jestli na to máme a udržíme sociální dopady,“ vysvětlil někdejší šéf diplomacie budoucí hrozbu.

Zaorálek následně připomněl, co by znamenal příchod Švédska a Finska do NATO. „Jestli Švédsko a Finsko vstoupí do NATO, tak je to strategicky nesmírně významný krok. Baltské moře se stane mořem aliance, které tím pádem Rusko ztrácí. Obě země pak představují konkrétní vojenskou sílu, finská armáda je velice dobře vybavena. Bude se jednat o vojensky a strategicky přínosnou věc,“ zmínil.

Celý článek a záznam pořadu najdete na cnn.iprima.cz.