24

Srpen

0

Eichler: Odvaha mluvit o daních

Masarykova demokratická akademie

Konzervativní nálada přepadla předsedu pirátů Ivana Bartoše během rozhovoru pro sobotní Právo. „V krizi nemůžete dělat systémové reformy,“ řekl. A to se ho redaktor jen zeptal, zda platí, že 4,2 miliardy korun vyplácených státem na podporu stavebního spoření by jeho strana ráda dala na opravy bytů. Při rozpočtu čítajícím pro letošní rok 2 biliony by tu sumu nejspíše šlo zamést na ministrově stole.

Podle Bartoše je lepší, než dělat systémové změny, využít volné prostředky na dávky v hmotné nouzi a pomoc domácnostem s cenami energií. Další prostředky by vláda mohla získat díky „válečné dani“. Platí podle něj, že se „Zbyněk Stanjura nebojí“ o takové dani uvažovat. Jinde v novinách se píše, že by ji měly odvádět firmy podnikající v energetice, bankovnictví a distribuci a prodeji pohonných hmot.

Piráti jsou nejméně viditelnou stranou vládní pětikoalice. Nemají sice skandály jako jejich partneři ze Starostů a nezávislých. Nepřicházejí ovšem ani s viditelnými nápady jako lidovci. Víme přeci ještě, že debatu o daňových příjmech rozvířil začátkem léta lidovecký předseda Marian Jurečka. Nejprve navrhl „válečnou daň“, které se dnes „nebojí“ ani ministr financí z ODS. Ve jménu solidarity bohatších pak rovnou začal i debatu o progresivní dani z příjmů. Díky ní chtěl získat prostředky na zaplacení sociálních služeb. Lidé se bez nich totiž neobejdou.

Debata o daních tak i mezi stranami vládní pravice postupuje. A je velká škoda, že piráti nejsou připraveni s touto debatou ještě trochu pohnout. Sledujeme pomalou přípravu jednorázové daně pro tři oblasti podnikání. Proč by nemohla vzniknout rovnou trvalá pravidla pro danění neočekávaných zisků. Díky koronaviru vydělávaly farmaceutické firmy. Dnes se bavíme o bankéřích, energeticích a benzinářích. Díky válce na Ukrajině ale mohou brzy neočekávaně hodně vydělávat třeba zbrojaři.

Proč bychom vždy znovu měli vést debatu o danění mimořádných zisků, když můžeme mít v zákoně dopředu daná pravidla: Když je objem zisku firmy z roku na rok o tolik větší, pak je daň právě taková. Pásma oddělující malé od velkých napíše dobrý úřad snadno. Díky dopředu sepsaným pravidlům bychom se vyhnuli také obavě, kterou vyslovila prezidentská kandidátka a ekonomka Danuše Nerudová. Zda se totiž některé firmy neobrátí kvůli dani z mimořádných zisků na soud. Mohly by tvrdit, že byla schválena se zpětnou platností, což je protiústavní.

Do daňové debaty patří i další běžné prvky, jakkoliv jejich veřejná obhajoba dnes vyžaduje odvahu vstupovat do politických střetů. Je na místě obnovit dědickou daň, využívat majetkové daně, danit a zakazovat finanční spekulace. Potřebujeme vědět, zda máme za přípustné, aby se na burzách obchodovalo s obilím nebo elektřinou. Na burze se totiž nikdy nevyhnete riziku spekulace na cenu.

Je docela škoda, že ve vládě i ve Sněmovně chybí strana mírného pokroku v mezích zákona, která by s některými základními otázkami do debaty přicházela. Pár měsíců debat s trochou argumentace by s naší politikou mohlo udělat divy.

Komentář Patrika Eichlera původně vyšel v pondělí 22. srpna 2022 v deníku Právo.