02

Březen

0

Eichler: Kdo válčí na internetu

Masarykova demokratická akademie

Osm dezinformačních webů zablokovalo po ruském útoku na Ukrajinu firemní sdružení CZ.NIC. Došlo k němu po konzultaci s bezpečnostními složkami státu a vládou. Leckdo se možná spíš ptal, proč až nyní.

Podle CZ.NIC zablokované weby prokazatelně podněcovaly „k šíření vykonstruovaných fám, sdělení a nestability ve společnosti“ a ohrožovaly „naši národní bezpečnost“. Rozhodnutí učiněné sdružením firem po konzultaci s vládou je důležité. Ukazuje na možnost spolupráce při utváření internetu také coby veřejného prostoru. Říká, že nebezpečné jednání lze jednoznačně určit.

Až ruský útok na Ukrajinu skončí, je na místě v této debatě pokračovat. Umět vysvětlit, kdo do demokratického prostoru patří a kdo ne, a jak se to pozná, posílí důvěru ve veřejnou debatu i instituce demokratického státu.

Jak velká změna se v české debatě za poslední roky odehrála, by mohli v úvodu připomenout Jiří Dienstbier a Martin Kupka. První se v roce 2015 coby ministr za ČSSD pokusil s Facebookem dojednat, aby v Praze otevřel kancelář. Zdejší facebookové debaty měli podle něj moderovat lidé se znalostí jazyka a souvislostí. Druhý coby místopředseda ODS hovořil o cenzuře internetu a vyzýval ministra k odstoupení. Že šlo o inspiraci tehdejší německou debatou, nikoho nezajímalo. A tak se ani příliš neví, že v Německu dnes sociální sítě povinnost zřizovat místní kanceláře mají a za její obcházení už padly pokuty v milionech eur.

Během posledních pár dní zavedly velké západní sociální sítě různá omezení pro své ruské zákazníky. Facebook, Twitter anebo YouTube znemožnily zakládat z Ruska nová konta, zadávat reklamy na tamní zpravodajské stránky anebo díky zveřejněným příspěvkům vydělávat. Udělat by ovšem mohly mnohem více.

Ukrajinský ministr pro digitální transformaci Michajlo Fedorov sociální sítě vyzval, aby blokovaly média, která o Ukrajincích hovoří jako o nacistech a narkomanech. Na polském internetu se objevila výzva, aby se stát k sociálním sítím choval stejně jako k vývozcům zbraní. Když je možné zakázat vývoz zbraní do Ruska, má být možné vyloučit ruská státní média po doby války ze sociálních sítí. Přidat by se v nějaké podobě mohla i česká vláda. Weby zablokované CZ.NIC na českém internetu totiž už přešly anebo ještě mohou přejít k jiným registrátorům. Jejich facebookové stránky navíc pracují beze změny. Nebylo by nám lépe s kanceláří Facebooku odpovědnou české státní správě?

Díky sociálním sítím sledujeme záběry z bojů na frontě i škod v zázemí. Nepůjde je nikdy důsledně smazat a budou svědčit i o válečných zločinech. Zároveň si můžeme být jisti, že na sociálních sítích nenávistný a manipulativní obsah nemizí, ale přibývá. A že sociální sítě coby soukromé firmy mají mít veřejnou mocí stanovená pravidla pro mírové i krizové situace. Jasná má být i možnost veřejné moci zadávat sociálním sítím úkoly, jako je za mimořádného stavu zadává místní stavební firmě.

Text původně vyšel v pondělí 28. února 2022 v deníku Právo.