27

Únor

0

Koubek: Volební chování českých velkoměst v historické perspektivě se zaměřením na výsledky levice

Masarykova demokratická akademie

Politolog Jiří Koubek ve studii na základě historického rozboru dokazuje, že špatné výsledky levice v českých velkoměstech nejsou historickou daností, ale spíše dějinnou výjimkou. Levice může být ve velkoměstech úspěšná.

Stáhněte si studii zdarma. Žádná další už vám neuteče:

* povinné

Odesláním údajů souhlasím s jejich zpracováním za účelem zasílaní informací o aktivitách Masarykovy demokratické akademie.

V textu se dozvíte:

  • Velkoměsta představují ve většině západního světa volební oporu progresivních a levicových stran a hnutí.
  • V Československu a České republice od obnovení demokracie roku 1989 až doposud naopak velkoměsta – až na výjimky – představují více či méně výraznou baštu pravice. tuto zvláštnost rozhodně nelze přičítat specifikům tzv. postkomunistického prostoru. minimálně v Maďarsku, Polsku a bývalé NDR se s podobným vzorcem nesetkáváme.
  • Platí-li, že pravicové vychýlení velkoměst v čr souvisí s transformací, pak neexistuje důvod předpokládat ho jako historickou danost. tato studie ostatně podobnou představu přímo vyvrací. Ve světle historického rozboru se jasně ukazuje, že relativní slabost levice ve velkoměstech se jeví spíše jako dějinná závorka období po roce 1996 než jako historická konstanta.