“Náš daňový systém je nespravedlivý. Největší daňové břemeno nesou zaměstnanci a spotřebitelé ze středních a nižších příjmových skupin, zatímco velké firmy a lidé s obrovskými příjmy a majetky adekvátní daně neplatí, a tak ani nepřijímají svůj díl odpovědnosti za společnost,” stojí v prohlášení Bez solidarity není imunity: 11 bodů ke koronavirové krizi (http://11bodu.cz/).
Nerovnoměrné zdanění ale není jediná výzva, před kterou náš daňový systém stojí. Zasáhne ho i zásadní změna ekonomické činnosti způsobená digitalizací a umělou inteligencí: změní se i míra organizace ekonomické činnosti a způsob dosahování zisku. Stát tak bude moci hůře vybírat daně, které jsou potřeba pro veřejné účely a univerzální systém sociální ochrany.
Jak je potřeba přizpůsobit výběr daní změněné ekonomice? Máme nějaké inspirace v zahraničí? Jaké jsou cesty k napravení nerovnoměrného zdanění?
O tom na debatě organizované Masarykovou demokratickou akademií ve spolupráci s Friedrich-Ebert-Stiftung, zastoupení v ČR, diskutovali Danuše Nerudová (rektorka Mendelovy univerzita v Brně), Jan Drahokoupil (European Trade Union Institute – ETUI) a Filip Pertold (CERGE-EI).
Záznam si můžete prohlédnout a poslechnout níže.