Boris Buden, Colin Crouch nebo Jodi Dean. To byli jen někteří z vystupujících na mezinárodní konferenci Velvet Capitalism, kterou jsme pořádali ve středu 16. 10. 2019 v galerii DOX ve spolupráci s Friedrich-Ebert-Stiftung, zastoupení v ČR a Ústavem státu a práva Akademie věd ČR.
Letos uplynulo již 30 let od událostí roku 1989. Je už tak čas promýšlet, jak tyto události – tzv. sametová revoluce a následné tzv. demokratické transformace na počátku 90. let – souvisejí s dnešním vývojem a aktuálními problémy evropského projektu. Právě těmto diskuzím, stejně jako otázce vlivu nových populistických hnutí na budoucnost liberální demokracie, dala konference Velvet Capitalism prostor ve dvou panelech, v nichž zasedli politolog Pavel Barša, filozof Boris Buden, ekonomka Stephany Griffith-Jones, politolog a sociolog Colin Crouch, politoložka Jodie Dean a filozof Andrzej Leder. Celou konferenci zahájil úvodním slovem ministr kultury ČR a předseda MDA Lubomír Zaorálek.
Zprávu z konference přinesl pod názvem Odkaz roku 1989:Postkomunismus se vyčerpal, z přerodu vzešli noví autoritáři Deník Referendum.
Politolog Colin Crouch poskytl rozhovor pro Salon Práva: Moc korporací je vždy problém a pro web iDnes.cz: Vládnou korporace, postdemokracií je i Česko
Záznam konference si níže můžete pustit na našem youtube nebo poslechnout na našem Mixcloudu, stejně jako prohlédnout fotografie z konference.
Úvodní slovo ministra kultury ČR a předsedy MDA Lubomíra Zaorálka (0:00:01) – Panel I: Postkomunismus a dědictví roku 1989 – Pavel Barša, Boris Buden, Stephany Griffith-Jones (0:09:35) – Panel II: Od protestu k politice zpět k protestu – Colin Crouch, Jodi Dean, Andrzej Leder (1:37:15)