23

Leden

0

Zaorálek: Čas je zbraní Ruska

Masarykova demokratická akademie

Předseda MDA Lubomír Zaorálek byl v pátek 20. ledna 2023 hostem pořadu Události, komentáře na ČT24. Po pátečním jednání zástupců 50 zemí podporujících Ukrajinu komentoval současnou vojenskou pomoc napadené zemi.

Podle Zaorálka dochází k určitému posunu dosavadní doktríny. Připomněl slova Zelenského, že “Čas je zbraní Ruska”. Pokud by válka zamrzla, situace bude daleko horší pro Ukrajince než pro Rusy. Proto se i posouvá názor světových lídrů, že je třeba více konat, a posouvá se i úroveň dodávaných zbraní.

Musíme však připustit riziko, které dodávání takto pokročilých zbraní přináší, a to že situace se pro nás stává čím dál nebezpečnější. To že jsme ve válce je nyní daleko jednoznačnější a spíše bychom se měli ptát, zdali už nestojíme na pokraji otevřeného vojenského konfliktu.

Zaorálek připomíná, že při debatách o výši vojenské pomoci je nutné myslet i naši vlastní obranyschopnost. Česká republika není plně obranyschopná a zároveň průmysl není schopen potřebným tempem vojenskou techniku doplňovat. To vše se musí při rozhodování o výši vojenské pomoci brát v potaz.

Zaorálek dodává, že se nyní sbírají síly pro možnou protiofenzivu ukrajinské armády, jejíž průlom by dále oslabil postavení Ruska. To může být vhodné zejména pro lepší pozici při budoucích mírových jednáních. Při očekávání samotného výsledku protiofenzívy však musíme být střízliví. Byť je nutné, aby Ukrajina ukázala, že je schopna postoupit dál, není v tuto chvíli reálné, aby Rusy vyhnala z celého svého území.

Celý komentář Lubomíra Zaorálka si můžete pustit zde.