20
Leden
0
Masarykova demokratická akademie
Kde se lidem dobře žije, volili spíše Petra Pavla. Vítěz prvního kola prezidentských voleb sbíral první místa v obcích v pásu mezi Šumavou a Libercem. Ze stejného důvodu zvítězil v krajských městech s výjimkou Ústí nad Labem a Ostravy, kde první místo získal Andrej Babiš. I dnes lidé volí podle toho, jak se jejich život vyvíjel po změně režimu. Možná právě to odlišuje Petra Pavla a Andreje Babiše nejlépe.
Pavla volí ti, kdo mohou využívat svobody, které jim zajistila polistopadová demokracie. Cestují pracovně i na dovolené, možná podnikají, všeobecně mají přístup k životní úrovni střední třídy. Babiš získává hlasy těch, kterým se nedaří. Starší z jeho voličů mohli v devadesátých letech přijít o práci. Dnes oni i jejich děti cítí nedostupnost veřejných služeb od jeslí po poštu. Cestování si užívají v televizním Objektivu. Polistopadová svoboda pro ně znamená ve velké míře ztrátu schopnosti rozhodovat o vlastním životě.
Takováto opozice mezi Pavlem a Babišem není umělá. Životní zkušenosti pár milionů lidí na obou stranách jsou opravdové. Že k volbám přišlo o šest set tisíc lidí víc než před pěti lety, je na jedné straně proto, že vládní koalice lidem skutečně nepomáhá. Rozvoj veřejných služeb se nemůže konat z podstaty pravicové politiky. Proto Babiš z Pavla a předtím Nerudové a Fischera dělá vládní kandidáty, proti kterým stojí. A i proto získal přes čtvrt milionu hlasů od voličů SPD a téměř tři sta tisíc hlasů od nevoličů.
Na druhé straně Pavel získává hlasy na obavách, že by lidé o své svobody mohli přijít. Třetí v pořadí, Danuše Nerudová na své sobotní tiskové konferenci Babiše označila za zlo. Koalice Spolu ho před sněmovními volbami měla na billboardech s Putinem pod heslem „Nová hrozba, stejní agenti“. O lidech, kteří si polistopadový život spojují s životními prohrami, přitom víme, že nechtějí změnu demokratického zřízení a netouží po příklonu na Východ. Nakonec i proto se Andrej Babiš před volbami vydal do Francie.
Během volebního víkendu Babiš rozšířil témata své kampaně. K neschopnosti vlády přidal téma míru, který přeci voják nepřinese. A zdůrazňoval Pavlovo členství v KSČ a u vojenské rozvědky. Kdo mladý, vzdělaný a proevropský by přeci na Hrad volil bývalého komunistu, ptá se tak především voličů Danuše Nerudové.
Babiš svou pozici zformuloval. Pavel řekl, že je připraven si v kampani před druhým kolem sundat rukavice. Pavel potřebuje získat voliče Danuše Nerudové a dalších neúspěšných kandidátů. Danuše Nerudová oslovovala mladší voliče. Stejně jako mnoho jiných i oni se obávají nedostatku podpory od veřejného státu. Nedostupnost bydlení a jeslí je problémem praktickým. Klimatický rozvrat představuje tíživou hrozbu. Hovořit o státu jako garantu svobody rozhodovat se o svém životě by Petru Pavlovi umožnilo odpoutat se od vlády a jejího individualismu a do kampaně přinést také nějaké nové obecně srozumitelné téma. Pro všechny by to bylo zajímavější než dvoutýdenní festival antikomunismu, na který máme zaděláno.
Komentář Patrika Eichlera původně vyšel 16. ledna 2023 v deníku Právo.