27

Únor

0

Špidla: Změnou valorizačního mechanismu vláda porušuje ústavu

Masarykova demokratická akademie

Bývalý premiér a člen představenstva MDA Vladimír Špidla byl v úterý 21. února hostem pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Komentoval vyhlášení stavu legislativní nouze za účelem změny valorizačního mechanismu důchodů.

To, že se mění valorizační mechanismus, je podle Vladimíra Špidly porušení poslaneckého slibu. Zároveň tento zásah bude mít retroaktivní účinek. „Existují dostatečně silné důvody k tomu, aby se s úspěchem šlo k Ústavnímu soudu,“ doplnil expremiér.

Valorizační mechanismus byl podle Špidly připraven proto, aby nedocházelo k propadu životní úrovně důchodců, když nastane inflace. „Tento příslib je dlouhodobý, vždycky se dodržoval a teď je porušen. A je ještě ke všemu porušován z hlediska ústavního nekorektním způsobem,“ řekl bývalý premiér.

Dodal také, že poslanci tímto způsobem zneužívají institutu legislativní nouze k tomu, aby prosadili věc, která v legislativní nouzi není. „Porušují slib. Říkali, že budou dodržovat zákony, a nedodržují,“ doplnil expremiér. Vláda podle něj ukazuje, že bude rozpočty vyrovnávat prostřednictvím toho, že bude ztěžovat situaci těm, kteří jsou na tom poměrně špatně. „Není ochotna výrazně zasáhnout, například do korporátních daní.“

Obě části rozhovoru s Vladimírem Špidlou si můžete pustit zdezde.