23

Únor

0

Eichler: Státní struktury mají pomáhat univerzálně

Masarykova demokratická akademie

Ředitel MDA Patrik Eichler byl v pondělí 13. února 2023 hostem Studia ČT24. V rozhovoru komentoval plány zvoleného prezidenta Petra Pavla a předpoklady, jak bude vykonávat prezidentský úřad.

Návštěva zvoleného prezidenta Pavla v chudších regionech je podle Eichlera nesmírně důležitá. Důležité však je si i říci, do jaké míry může prezident s problémy v regionech něco udělat, jednak z titulu své funkce a jednak i z titulu svého politického přesvědčení. Ve chvíli kdy dojdeme například na nedostatek veřejných služeb, tak zjistíme, že Petr Pavel, stejně jako vláda, bude mít určité limity, které ho nepustí k řešením.

Je zároveň důležité, pokud prezident poskytne uznání životní zkušenosti každého člověka, jakožto nedílné součásti životních zkušeností všech lidí žijících v České republice, které je třeba reflektovat na centrální úrovni. Dá se předpokládat, že ve shodě s většinou vlády, bude Petr Pavel říkat, že chce pomáhat lidem individuálně uspět. V protipólu k tomu stojí levicová pozice, která říká, že státní struktury jsou zde od toho, aby lidem pomáhaly nikoliv individuálně, ale univerzálně.

Celý rozhovor s Patrikem Eichlerem si můžete pustit zde. Rozhovor začíná v čase 12:37.