08

Červen

0

Špidla: Zásahy do valorizace nebyly oprávněné

Masarykova demokratická akademie

Bývalý ministr práce a sociálních věcí a premiér Vladimír Špidla byl ve čtvrtek 1. června 2023 hostem pořadu Události, komentáře na ČT24. Se současným ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou debatoval o budoucnosti českého důchodového systému.

„Zásahy do valorizace nebyly oprávněné,“ řekl v Událostech, komentářích Vladimír Špidla. „Cílem mimořádných valorizací bylo uchovat reálnou kupní sílu důchodců a to se prostě nestalo,“ vysvětlil Špidla svůj postoj. Vytkl vládě také to, že opatření zavedla v legislativní nouzi a navíc retroaktivně. Vláda podle něj měla řešit rozvrat veřejných financí jinými způsoby, třeba upravit daňový systém.

Špidla připomněl, že je typické, že důchody v dobách krize rostou rychleji než platy, protože musí ze zákona dorovnávat inflaci. Jakmile se ale začne ekonomice dařit lépe, tento trend se vytratí. „Jakmile bude krize pryč, důchody budou zase postupně klesat (ve vztahu k průměrné mzdě) a náhradový poměr se bude zmenšovat,“ řekl.

Vláda podle Špidly měla rozpočet vyrovnat tím, že zvýší příjmy zejména z daní. “Tento stát měl před dvěma lety o 250 miliard vyšší příjmy. Dá se sáhnout na příjmovou stranu a vyrovnat to, co je potřeba. Není spravedlivé, aby se stabilizace veřejných financí odehrávala prostřednictvím důchodců, nýbrž je spravedlivé, aby se odehrávala prostřednictvím příjmové strany, a abychom sáhli především na velké korporáty.”

Celou debatu s Vladimírem Špidlou si můžete pustit zde.