06

Červen

0

Eichler: ANO zneužívá manželství pro všechny

Masarykova demokratická akademie

Ředitel MDA Patrik Eichler byl ve středu 31. května 2023 hostem TN LIVE. Komentoval projednávaný sněmovní návrh, který by zavedl manželství pro všechny.

Tento návrh se podle Eichlera projednává tak často, neboť k manželství pro všechny organizace Jsme fér vede již asi 6 let intenzivní přesvědčovací kampaň a v tuto chvíli s ním asi 70 % lidí souhlasí. Naprostá většina LGBT komunity jej navíc považuje za důležité nejen z hlediska osobní pohody, ale také zvýraznění pocitu bezpečí a rovnoprávnosti ve společnosti.

Opozice v tuto chvíli k manželství pro všechny podle Eichlera zaujímá účelový postoj. SPD manželství pro všechny odmítá jako něco nepřirozeného a opovrženíhodného. Tuto rétoriku útočící na lidskou důstojnost však s nimi sdílí i Lidovci a značná část ODS. Hnutí ANO pak návrh využívá k rozklížení vládní koalice, která tak během projednávání konsolidačního balíčku ukazuje svou nejednotu.

Eichler si nemyslí, že by vládní koalice mohla u tohoto návrhu dospět ke shodě. Pokud by k tomu byla ochota, návrh by ve spojení s hnutím ANO a bez Lidovců a části ODS projít mohl. To by se ale nemohl používat jako instrumentální nástroj k posílení problémů ve vládní koalici a přehlušení debaty o ekonomických otázkách.

Celý rozhovor s Patrikem Eichlerem si můžete pustit zde.