24

Červenec

0

Špidla: Vládní reforma je částečná privatizace důchodového systému

Masarykova demokratická akademie

Vládní reforma důchodového systému byla tématem Událostí, komentářů ČT24 ve čtvrtek 20. července 2023. Vladimír Špidla, člen představenstva Masarykovy demokratické akademie, se o ni přel s ekonomem Ivanem Pilipem a členkou Národní ekonomické rady vlády Helenou Horskou.

Podle Špidly je vládní reforma zásadní změnou: oslabuje průběžný důchodový systém tak, že zhruba za 10 let bude čtvrtina lidí v důchodu pod hranicí chudoby.

Česko si přitom průběžně financovaný důchodový systém dovolit může. Protože i v období 40. a 50. let století, kdy bude nejdražší, dosáhnou náklady na starobní důchody zhruba 12,5 % HDP a posléze se situace začne zlepšovat. To je něco, co jsme schopni zvládnout, zvlášť když některé státy v současné době dávají na svůj důchodový systém víc. Nejsme tak v žádném případě u zdi, zdůraznil Špidla a připomněl, že klíčový pro vyplácení důchodů není schodek státního rozpočtu, tedy technický deficit, ale podíl nákladů na důchodový systém na celkovém HDP.

Vladimír Špidla se v debatě dostal i k tématu třetího pilíře důchodového systému. Ten, v kontextu vývoje inflace nebo výkonnosti nejrůznějších finančních produktů, nedává smysl: rozhodně na něm člověk nemůže založit svoji životní základnu.

Špidla upozornil, že důchodový systém nikde není financován zcela jen ze sociálních odvodů a Česko je se svojí neobvykle vysokou mírou zapojení sociálních odvodů naopak výjimkou. Opačným příkladem financování důchodů je Dánsko.

Poukázal na to, že doplňková část důchodů může být doplňková, ale nikdy nemůže mít takovou váhou, aby se na ní dal založit život v důchodu. Může být doplňková poměrně mohutnému základnímu systému.

Protože teprve tehdy, když základní systém umožní člověku volbu, mu poskytne takovou míru jistoty, že se může rozhodovat, například pro libovolný důchodový systém. Jestliže ale důchodové fondy získávají státní ekonomiku prostřednictvím státní podpory, zdůraznil Špidla, tak je to pouze metoda vytřískání renty ze státu pod záminkou služby důchodovému systému, kterému ale v žádném případě neslouží.

V závěru diskuze Špidla zásadně rozporoval výroky svých oponentů, že důchod má sloužit k tomu, abychom neupadli do extrémní chudoby. Otázal se, zda do chudoby snad ano?

Odmítl také představu, že když člověk celý život pracoval, tak je v důchodu najednou neodpovědný, protože odpovědnost má spočívat ve spoření v nějakém velmi často pochybném finančním produktu. I proto by se stát neměl ve třetím pilíři nijak angažovat, protože není schopen zajistit, že doplňkové systémy budou tak spravedlivé, aby se mohly stát opravdovou oporou pro důchodový systém.

Důchodový systém se navíc nemůže opírat o třetí pilíř, protože jsme společnost bez úspor: Třetina lidí není ze svých úspor schopna vyžít ani tři měsíce, kolem poloviny lidí nedokáže zvládnout šest měsíců.

Celý pořad si můžete pustit zde.