12

Květen

0

Špidla: Reforma daní je nutná

Masarykova demokratická akademie

Jednání o důchodové reformě i konsolidačním balíčku vrcholí, úspory však podle bývalého ministra financí za ANO Ivana Pilného připomínají dort pejska a kočičky. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS vládu zkritizoval i prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza či člen NERV Petr Zahradník. Bývalý premiér Vladimír Špidla (ČSSD) pak vysvětlil, proč je nutná změna daňového systému.

„To, co je opravdu potřeba, je důkladná daňová reforma, a to z mnoha hledisek. V prvé řadě je u nás prakticky není progrese. Druhá věc – u nás vůbec nejsou daně z kapitálových výnosů, ačkoliv obvykle bývají 26 procent, stejně tak daň z příjmů právnických osob je nižší, než je běžný průměr. Podle mého názoru se musí rozdělit daňové břemeno spravedlivě na ta ramena, která to mohou nést,“ navrhl Špidla.

Bývalý ministr práce a sociálních věcí připomněl, že běžné daňové nástroje, které byly „vypracovány pro průmyslovou nebo řekněme mírně postprůmyslovou ekonomiku“, přestávají fungovat. „To je další důvod pro velkou daňovou reformu. Konsolidace veřejných financí není možná bez daňové reformy hodné toho jména,“ dodal Špidla.

Celý záznam pořadu s Vladimírem Špidlou si můžete pustit zde.