27

Duben

0

Špidla: Jurečkův návrh bude mít drsné důsledky

Masarykova demokratická akademie

Naprosto nepromyšlený. Těmito slovy označil pořadu 360° na CNN Prima NEWS bývalý premiér Vladimir Špidla návrh ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky, že by se doba, po kterou lidé mají platit sociální odvody, zvýšila ze 35 na 40 let. Podle Špidly to ale bude mít drsné důsledky.

„Prodloužit dobu pojistného na 40 let je naprosto nepromyšlené a bude to mít tvrdé až drsné důsledky. Uvědomme si, že v současné době se významně mění ekonomika, nastupuje umělá inteligence, digitalizace a rozpadají se klasické pracovní poměry,“ řekl Špidla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Dodal, že získat 40 let evidovaného pracovního výkonu bude čím dál obtížnější. „V důsledku rozhodnutí pana ministra Jurečky bude velká část lidí, kteří v podstatě až do konce života nedosáhnou na dostatek roků, aby dostali důchod,“ podotkl Špidla.

Podle něj bude mít Jurečkův návrh nejen sociální důsledky. „Nepřinese výsledky, které se předpokládají. A myslím si, že se to projeví i na popularitě vlády,“ sdělil bývalý premiér s tím, že vláda podle něj neví, co dělá. „Čas od času zaimprovizují a předvádějí něco, čemu můj kamarád říkal ‚rozvinout a svinout ideu‘. To znamená, rozvinou ideu, narazí, svinou ji a pak se uvidí,“ řekl Špidla.

Dále dodává, že jestliže chceme poskytnout důchodcům určitý životní standard, tak jim musíme poskytnout určitý podíl hrubého domácího produktu. Tento podíl bude v roce 2072 10,5 procenta, což není nic, co by nemohl český stát zvládnout. Je navíc řada států, včetně například sousedního Polska, které tuto částku dávají už v současné době.

Celý komentář Vladimíra Špidly si můžete pustit zde.