25
Leden
0
Masarykova demokratická akademie
Ekonom a člen představenstva MDA Michal Pícl byl hostem pořadu Pro a proti Českého rozhlasu Plus. Spolu s Bohuslavem Čížkem debatovali o konsolidování veřejných financí.
Michal Pícl v debatě tvrdí, že plány vlády nejsou slučitelné se záměrem konsolidovat finance. Přidává podle něj další výdaje a snižuje příjmy, což znamená dalších 200 až 250 miliard rozpočtových výdajů navíc. Řešením problému podle něj není daňová brzda, ale taková změna daňového systému, aby reflektovala současnou situaci. Aktuální systém se nastavoval v 90. letech a neodpovídá podle něj tomu, jakým způsobem jsme se posunuli, ať už v digitalizaci, automatizaci nebo environmentální oblasti. Nedokáže tak reagovat právě na tyto výzvy. Nový daňový systém by měl méně danit práci a spotřebu a naopak se více podívat na danění kapitálu.
Strašení daňovou brzdou podle Pícla nepotřebujeme i proto, že i přes vysoký dluh má Česko jedno z nejnižších zadlužení vůči hrubému domácímu produktu v Evropě. Daňová brzda dopředu svazuje ruce pro další potřebné rychlé výdaje, které mohou přijít například v rámci covidové krize, inflace nebo problémů s energiemi.
Celý pořad, který byl vysílaný 20. ledna 2022, si můžete poslechnout tady.