20
Únor
0
Masarykova demokratická akademie
Můj první dojem ze 40. sjezdu ČSSD byl děsivý. Před vchodem nabízeli aktivisté kampaně Jsme fér, usilující o manželství pro všechny, tedy i gay a lesbické páry, delegátům k podpisu svoji petici. Postarší muž přede mnou se podíval na papír a jen utrousil: „Na to se vám můžu vy…“. (Možná kdyby se hoch obrátil s podobnou žádostí na Štěpána Kotrbu, akreditovaného coby novináře, dostal by rovnou zásah pepřovým sprejem.)
Každopádně obsah sjezdové diskuse už připomínal dřívější sjezdy. Vesměs byla k věci, bez urážek, s kritikou slabých míst a s nápady, kde přidat. Dokonce ani metodou Miloše Zemana „Dobrý den, tady máte přes hubu“ se nenechali účastníci zmást a potvrdili, že prezidenta ctí, ale svoje poměry si hodlají řešit sami.
Jan Hamáček byl zvolen předsedou v souladu s poptávkou po komunikátorovi, který překlene pestré partajní hloučky a nikoho neodmítne vyslechnout. Zatěžkávací zkouškou politika dosud řazeného spíš k liberálnějšímu, na evropské sociální demokracie navázanému proudu bude soužití s tradicionalistou Jiřím Zimolou v pozici statutárního místopředsedy. Již na sjezdu oba budili dojem, že o spolupráci stojí a uvědomují si její význam.
Bez šíbrů
Sociální demokracie se vyvíjí podobně jako celá česká společnost. Není tak otevřená, jakou se zdála být kdysi, a raději se upíná k tomu, co již zná, než k novotám, byť by byly sebedůležitější. Stále ale ještě jde o sociální demokracii, která před národoveckým běsněním a odmítáním odlišnosti preferuje sociální témata, počínaje bojem za vyšší mzdy a konče důstojným bydlením. Dostupné zdravotnictví či fungující veřejná doprava jsou přece stejným zájmem městských liberálů jako venkovských starosocialistů. Tmel ČSSD zkrátka dosud funguje.
Aby toho byla schopná, potřebuje fungující vnitřní strukturu. Ta obsahuje dlouhý výčet položek: zapojení řadových členů do rozhodování, rychlý přenos informací, částečnou elektronizaci vnitrostranického života, kvalitní marketing na úrovni centrální i lokální, stranická sídla (včetně Lidového domu) otevřená pestrým občanským a kulturním aktivitám, aby se voliči nebáli na živé sociální demokraty sáhnout…
To vše dosud ČSSD – na rozdíl od úspěšného hnutí ANO – zanedbávala. I ten, kdo doufal, že bude detailně sledovat průběh hradeckého sjezdu na Facebooku nebo Twitteru, musel být zklamán.
Jsou problémy, které se překonávají pomalu, a jsou takové, u nichž stačí dobrá vůle a zmizí. Jan Hamáček naznačuje, že je připraven strnulé vody rozhýbat. V tom mu může být Jiří Zimola oporou. Mimo jiné by se měli věnovat návrhu změn stanov.
V tomto zápase mohou hrát všechny vnitrostranické proudy v jednom oranžovém dresu a na stejnou bránu. Pakliže je budou čerství lídři rozumně koučovat, může být ČSSD dobře připravena na mezipartajní zápasy. Kdyby se však nezmátořila, nedala do pořádku své útroby a neosvědčila se při rozplétání všedních problémů lidí ve městech i na vesnicích, stane se zvolna zbytečnou.
Text původně vyšel v Deníku Referendum 20. 2. 2018.